Konserwatyzm analogiczny

Konserwatyzm nie jest idea zalezna od tworczosci doktrynerow, tylko trafnym odczytaniem struktury bytu spolecznego.

Wynika z tego bardzo prosta, choc najczesciej zupelnie niezauwazana konsekwencja, ze mysl konserwatywna musi miec charakter wylacznie analogiczny, nigdy zas mechaniczny.

Mechaniczna proba naciagniecia wspolczesnego spoleczenstwa do jakichs wyczytanych w pracach wybitnych teoeretykow kontrrewolucji standartow skonczylaby sie calkowitym niepowodzeniem akcji politycznej prowadzonej przez srodowiska dzialajace wedlug powyzszego schematu, skonczylaby sie rowniez paralizem intelektualnym jego czlonkow, zainstalowaniem sie w postawie aspolecznej, skazaniem sie na chroniczne bezrobocie, a w przypadku dojscia do wladzy dzieki jakims niezwykle szczesliwym okolicznosciom, skonczylaby sie koniecznoscia otworzenia obozow koncentracyjnych dla przeciwnikow politycznych.

Natura ludzka pozostala wprawdzie niezmieniona, ale aspiracje ludzkich serc zostaly jednak wypaczone i pragna dzis miekkiej czulosci, nie zas ciezkiej pracy pod kontrola zwierzchnika.

Nie mamy wiatru w zaglach.

Idee konserwatywne moga wiec byc pojmowane i stosowane w praktyce wylacznie na sposob analogiczny.

Poniewaz kilka wierszy wyzej napisalem, ze konserwatyzm nie jest idea, pragne wytlumaczyc dokladniej o co mi chodzi.

Konserwatywna postawa polityczna zywic sie powinna badaniami nad sposobem funkcjonowania spoleczenstwa ludzkiego przed Rewolucja.
To w dokladnym studium przedrewolucyjnych stosunkow politycznych, przedrewolucyjnego systemu zaleznosci, w studiach nad wielkimi dzielami ludzkiego ducha (Homer, „Piesn o Rolandzie”, Szekspir) znajdzie konserwatysta pewny fundament dla swego stanowiska w spoleczenstwie w ktorym aktualnie zyje.

Inaczej, szybko stanie sie doktrynerem, ktorego doktryna bedzie sama w sobie przyznaniem sie do poniesionej porazki.

Znajdzie taki konserwatywny pokarm rowniez w wynikach badan etnograficznych, etnologicznych, w jezykoznawstwie historycznym, w badaniach nad mitologiami indoeuropejskimi (Georges Dumézil, René Girard).

Pomysl, ze mysl konserwatywna obecna jest wylacznie u doktrynerow kontrrewolucji jest politycznie szkodliwa, gdyz autotrzy ci tylko starali sie dokonac restytucji zycia takiego, jakim bylo przed Rewolucja.

Poniesli kleske, bo zbytnio przywiazali sie do kwestii instytucjonalnych, zbytnio pragneli Restauracji.

Kto wiec potrafi w pewnym momencie swojego zycia porzucic „swiete ksiegi” i, korzystajac z doswiadczenia przeszlych pokolen, wydobywajac z nich la substantielle moëlle, wyrobic sobie zelazne pryncypia, ( czemu niezwykle sprzyja korzystanie z dorobku Tradycji katolickiej), ten moze, a wrecz musi wspolpracowac z tymi wspolczesnymi mu srodowiskami prawicowymi, ktore pojmuja sprawy bardziej radykalnie, opierajac sie raczej na koncepcjach myslicieli zwanych narodowymi lub nacjonalistycznymi.

Nacjonalizm wydaje sie byc w duzym stopniu wynikiem konstruktywizmu politycznego, proba odbudowy na zgliszczach, wynikiem istrumentalnego czesto traktowania Religii ale nawet on sam, w roznych krajach i w roznych okolicznosciach, w pewnym momencie zaczal zyc wlasnym zyciem i dzisiejsza jego postac zalezy nie tylko od poczatkowej doktryny ale i od praktyki pozniejszych pokolen nacjonalistow.

Wspolczesny nacjonalizm w Europie przypominac zaczyna bardziej masowy ruch antydekadencki niz autonomiczny program polityczny.

Prawica europejska ewoluuje w kierunku suwerennizmu i w zwiazku z tym scisla wspolpraca miedzy ludzmi o nastawieniu konserwatywnym i nacjonalisycznym ( ze wszystkimi odcieniami) jest dzis calkowicie mozliwa.

Mozemy wspolpracowac, bo bronimy wspolnego domu.

Az chcialoby sie zawolac « Za Dom, Gotowi! »

Wspolpraca taka zaklada twarde obstawanie przy swych pryncypiach, z jednoczesnym programem wspolpracy w dziedzinie zadan praktycznych.

Szukac nalezy konkretnych, precyzyjnych rozwiazan, tak aby z jednej strony polepszyc syutacje kraju, z drugiej zas podtrzymac tlacy sie jeszcze plomyk nadzieji.

Istnieja jednak na gruncie polskim powazne przeszkody hamujace prowadzenie wspolnej akcji politycznej.

Przeszkode te stanowi poslugiwanie sie romantycznym typem patriotyzmu jako rodzajem wspolnego hasla, wspolnego jezyka, ktorym sie mowi o przeszlosci, mysli o przyszlosci zas dziala w terazniejszosci.

Jest to glownie poslugiwanie sie mitologia i odruchami powstaniowymi, rusofobicznymi, mysleniem w kategoriach „Solidarnosci”, akcepatcja Romantyzmu i duma z „postepowych tradycji narodu polskiego”.

Zarowno srodowiska konserwatywne (politycznie bez znaczenia, intelektualnie wazne) jak i srodowiska narodowe powinny zrobic wiele, aby wyrzec sie myslenia w tych kategoriach.

Takim wadliwym trybem rozumowania obarczone sa czesto
ruchy nacjonalistyczne zlozone z mlodzych ludzi zachowujacych sie jednakze tak, jakby osobiscie pamietali lata 1944-1989.

Jednym z bardzo skutecznych srodkow na wyzbycie sie zgubnego przywiazania do Romantyzmu jest wyuczenie sie w stponiu doskoanlym ( tak aby umiec czytac, pisac i dobrze mowic) ktoregos z zachodnich jezykow obcyh. Pozwoli to zdobyc latwy dostep do mysli innej niz rodzima.

Mysl rodzima jest bowiem niestety powaznie obciazona przesadami, ktore polozyly reke na kulturze polskiej po 1765 roku.

Pod wplywem liberalizmu i marksizmu mamy wszyscy niezdrowa tendencje do przywiazywania w akcji politycznej wagi wylacznie do czynnikow materialnych (ilosc czlonkow danej organizacji, ilosc oddanych glosow, fundusze, ilosc odbytych marszow, kontakty z partiami politycznymi), zupelnie zapominajc o tym, ze walka polityczna mozliwa jest w obecnych warunkach wylacznie dzieki pewnym kompetencjom, to znaczy glownie dzieki bardzo uwaznym lekturom, znajomosci jezykow obcych ( laciny i nowozytnych) oraz dzieki wspolnej pracy intelektualnej ( samoksztalceniowej) w kregu kolegow i kolezanek.

Takie wspolne studia polaczone z kolezenskim lecz powaznym wysilkiem sportowym czy z praca fizyczna ( np.pomoc przy zniwach), moga zaowocowac szybko solidnym rezultatem, w przeciwienstwie do przynoszacych tylko zawod i gorycz konferencji i marszow charakteryzujacych sie niska frekwencja.

Antoine Ratnik

aw

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Konserwatyzm analogiczny”

  1. „Jednym z bardzo skutecznych srodkow na wyzbycie sie zgubnego przywiazania do Romantyzmu jest wyuczenie sie w stponiu doskoanlym ( tak aby umiec czytac, pisac i dobrze mowic) ktoregos z zachodnich jezykow obcyh” Rozumiem ,że jednym z przejawów doskonałości pisania,czytania w obcych językach i unicestwiania romantyzmu jest zanik używania polskich liter. Może pójść dalej i zgermanizować język polski na Kali jeść, Kali pisać, Kali czytać. „Pozwoli to zdobyc latwy dostep do mysli innej niz rodzima.” Innej ? Jakiej?Zachodniej ? Jaka to myśl dziś rządzi w Polsce ? Jaką Pan chcę myśl zdobywać ?

  2. Właśnie! Dlaczego nie ma polskich liter ??? Skąd literówki i błędy ortograficzne ?? Taki tekst przynosi wstyd autorowi oraz całemu portalowi! Sama treść jest, moim zdaniem, jak najbardziej słuszna. Tylko co z tego ?? Gdzie szacunek dla języka polskiego ? malok – Zdanie o językach obcych było umieszczone w szerszym kontekście. Oczywiste jest (tak ?), że samo w sobie jest jakimś absurdalnym nieporozumieniem. Jednak tutaj jest ono trafnie uzasadnione.

  3. Od pewnego momentu publikuje rowniez na innym portalu.Tam brak polskich liter nie wzbudza prawie zadnych sprzeciwow.Czy to nie chodzi przypadkiem o to, ze sie niektorym nie podoba linia ideowa portalu konserwatyzm.pl?

  4. Służę uprzejmie: obcyh, stponiu, syutacje, doskoanlym…Nie ma co się doszukiwać żadnych spisków. Nie ma to nic wspólnego z kwestionowaniem linii ideowej portalu.Tak na marginesie…Nie jestem i nigdy nie będę konserwatystą. Konserwatyzm to nie moja bajka. Jednak portal jest bardzo ciekawy oraz można tu odnaleźć wiele zdroworozsądkowych poglądów i postaw. Z mojego punktu widzenia na tle innych, prawicowych środowisk portal ten wyróżnia się bardzo dodatnio. Namawiam do większej staranności podczas redagowania tekstów. Miłego dnia 🙂

  5. @ A. Ratnik: kilka pierwszych z brzegu to „w stponiu doskoanlym (…) zachodnich jezykow obcyh (…) zupelnie zapominajc o tym” – czy zgodnie z linią portalu nie są to błędy? 😉 Przy okazji – może sobie Pan zainstalować sterowniki do polskiej klawiatury i przełączyć na układ polski. Będzie miał Pan kilka znaków w innych miejscach na klawiaturze, ale litery będą te same, no i będzie Pan mógł używać polskich czcionek. Sam tak mam, bo oryginalna klawiatura i oprogramowanie są niemieckie.

  6. @Oebf To nie sa ani bledy ortograficzne ani literowki, tylko brak polskiej czcionki.Blad ortograficzy to np. „curka”, a literowka to np.”zawbawa”.

  7. Antoine Ratnik…uparty jest pan..och….zamiast się przyznać i obiecać poprawę, to idzie pan w zaparte. Ładnie to tak ? Nie jest istotny powód, dla którego w tekście są błędy oraz nie ma polskich liter! Liczy się efekt końcowy. Skoro zdecydował się pan go opublikować to trzeba było zadbać, aby był poprawny. Tylko tyle. Nie ma już sensu się nad tym rozwodzić.

  8. @ A. Ratnik: Biorąc pod uwagę sposób w jaki została tutaj potraktowana pani Ziętek, wnioskuję że grozi to oskarżeniami o dwulicowość – no bo jakże można mieć krytyczne zdanie na temat Niemców a jednocześnie używać niemieckiej klawiatury i oprogramowania? To się przecież nie godzi!

  9. @malok Chybiona ta Pańska złośliwość – w języku niemieckim nie występują formy, które przy złej woli przetłumaczyć można na 'Kali jeść’, 'Kali pisać’, 'Kali czytać’. Z tekstem p. Ratnika w wielu punktach się zgadzam, choć sceptycznie zapatruję się na ożenek nacjonalizmu oraz konserwatyzmu. Ten pierwszy zawsze widzę jako ideę na wskroś egalitarystyczną, wynikłą z umasowienia (Gasset!), ergo: postępową. Kto wie, może się mylę, młody jestem ;p

  10. „(…) sceptycznie zapatruję się na ożenek nacjonalizmu oraz konserwatyzmu ” – Nie ma mowy o ozenku. Chodzi o wspolne gaszenie plonacego domu.

  11. @karol_zdybel Malokowi pewnie chodzi o kaskady bezokolicznikow zamiast imieslowow uprzednich strony biernej.

  12. Rozumienie konserwatyzmu prezentowane przez część (zdecydowana większość) autorów na tym portalu może skutkować tylko przyjęciem biernej postawy wyczekiwania na lepsze czasy. Zdecydowanie bliższe jest mi podejście prof. Bartyzela — nie bardzo przejmuję się tym, że niektórzy odmawiają mu miana konserwatysty. Jeśli jesteśmy przekonani o tym, że dokonała się „schizma bytu”, wierzymy w prawdziwy porządek ustanowiony przez Trójjedynego Boga to nie wolno nam czekać z założonymi rękoma. Trzeba działać, metoda jest tylko jedna: aktywne przeciwdziałanie dokonującemu się złu i zero akceptacji dla niego. Mistrzem nam: Plinio Corrêa de Oliveira !

  13. @Artur Górecki Pewien ksiadz amerykanski pochodzenia polskiego spedzil 15 lat w sowieckm obozie koncentracyjnym. Wiezniowie pracowali przy budowie drogi i pracowali w ten sposob, ze sabotowali budowe nie chcac kolaborowac z rezimem.Jedynie ksiadz pracowal poprawnie.Kiedy wspolwiezniowie na koniec jego pobytu zapytali sie go, dlaczego nie bral udzialu w ich akcji sabotazowej, odpowiedzial, ze serce ludzkie nie po to zostalo stworzone przez Boga, zeby sie zajmowac sabotazem przez 15 lat, tylko po to, zeby robic z miloscia to, co ma do wykonania.W Pismie Swietym jest napisane ze kiedy mlodziutki wtedy jeszcze patriarcha Jozef zostal zamkniety w wiezieniu w Egipcie to postanowil byc „wzorowym wiezniem”.To jest jedyne wyjscie, a jest ono zgodne z teologia Sw.Piotra Apostola.Tyle tylko, ze gdy wladza nakaze zrobic cos zlego, trzeba odmowic.

  14. @Antoine Ratnik Z całym szacunkiem dla Pana, ale takiej postawy nie rozumiem. Przynajmniej pośrednio ów ksiądz przyczyniał się do rozwoju imperium zła — SSRR.

  15. @karol_zdybel – nie ma znaczenia czy w j.niemiecki „Kali jeść” występuje czy nie. Moja złośliwość dotyczyła „wyuczenie sie w stponiu doskoanlym ( tak aby umiec czytac, pisac i dobrze mowic) ktoregos z zachodnich jezykow obcyh ” przy jednoczesnym niechlujstwie pisowni w języku polskim. Dlatego z ironią stwierdziłem , że aby pozbyć się romatycznych naleciałości trzeba doskonalić się w językach germańskich i jednocześnie niechlujstwem kaleczyć polski. Co do treść to np. stwierdzenie, że „walka polityczna mozliwa jest w obecnych warunkach wylacznie dzieki pewnym kompetencjom, to znaczy glownie dzieki bardzo uwaznym lekturom, znajomosci jezykow obcych ” jest moim zdaniem zgubne.W obecnych demokratycznych warunkach mielenie się w intelektualnym sosie nie jest przejawem walki, ale okopywaniem się w grobie intelektualnej wyższości. Ponadto uważam ,że konserwatyzm ma podążać w stronę teizmu chrześcijańskiego posługując się logicznym, racjonalnym językiem duchowym.

  16. @malok: Jest częściowe usprawiedliwienie dla autora artykułu – proszę zobaczyć jak wygląda francuski układ klawiatury komputerowej. Oczywiście są proste sposoby na obejście tego problemu i nie usprawiedliwia to niechlujstwa – ja np. pisząc na obcojęzycznych forach i portalach staram się aż do przesady pisać poprawnie. Nie wiem dlaczego nie miałoby to obowiązywać również piszącego po polsku p. Ratnika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *