Lewicki: Czy Rosja chce zająć Polskę?

Największym strachem, motorem działania, i ostatecznym argumentem, dla różnego rodzaju polskich rusofobów jest ich wyobrażenie Rosji, która zbrojnie opanowuje i okupuje obecną Polskę. Zajmę się pokrótce tą sprawą i spróbuję ocenić czy te ich obawy są zasadne, czy rzeczywiście należy się bać możliwości podjęcia, ze strony Rosji, takich działań.

Dawno minęły czasy, gdy opanowanie jakichś terenów wiązało się z pewnym zyskiem związanym z  możliwością pobierania podatków, danin czy uzyskiwania służby wojskowej od wasali podczas wojny. Tak było, i to też nie zawsze, w czasach przednowoczesnych, gdy nie istniały jeszcze narody. Wszak pamiętać też należy, że i wówczas zdarzały się przykre incydenty w rodzaju „nieszporów sycylijskich”, kiedy miejscowa ludność powstawała przeciwko wojskom uznawanym za obce.
Obecnie zaś, zajmując jakieś terytorium, poważny imperialista musi myśleć jak zapewnić jego normalne funkcjonowanie i rozwój i to nie tylko obecnie, ale i w dłuższej perspektywie. Ów imperialista zwyczajnie musi czuć się odpowiedzialny za podporządkowany obszar. To, niestety, wiele kosztuje, nadweręża zasoby państwa tworzącego imperium i w efekcie może prowadzić do kryzysu i rozpadu imperium. Wszystko są to znane kwestie, które opisał m.in. Paul Kennedy w pracy The Rise and Fall of the Great Powers (1987).
Ten efekt angażowania i wyczerpywania własnych zasobów dotyczył także Rosji, która budując imperium pod nazwą ZSRR i szerzej  bloku wschodniego faktycznie mocno subsydiowała części składowe.  I tak, jeśli przeliczy się dostarczaną Polsce z ZSRR ropę naftową i gaz ziemny według cen światowych z roku 1981, to otrzymamy kwotę 5,5 miliarda ówczesnych dolarów rocznie. Takiego obciążenia gospodarka polska nie byłaby w stanie udźwignąć. Produkcja przemysłu stałaby się zupełnie nieopłacalna i zamknięto by większość zakładów produkcyjnych. Jasno wynika z tego, że funkcjonowanie gospodarki PRL było oparte na subwencjonowaniu przez ZSRR. Po zerwaniu tych zależności i zakończeniu dostarczania tanich surowców przez ZSRR przemysł PRL zakończył prawie swe funkcjonowanie. Podobnie przebiegało to dla pozostałych krajów bloku wschodniego, gdzie załamanie gospodarcze, związane z ograniczeniem relacji z Rosją, skutkowało nawet kryzysem demograficznym. Obecnie widać to szczególnie w odniesieniu do Ukrainy, która od czasu postawienia na relacje z Zachodem doświadcza spadku dochodu narodowego i masowej emigracji. Problem polega na tym, że z uwagi na rozmiary tego państwa, także i Zachód nie pali się by je wziąć na utrzymanie i wmontować w swój system gospodarczy. Odnowienie rozpadającej się infrastruktury i dostosowanie do zachodnich norm pociągnie za sobą ogromne koszty do poniesienia których nikt nie jest gotów.[i]

Rosja obecnie subsydiuje Białoruś, a to dlatego, że ten kraj leży na głównym kierunku strategicznym, z którego wielokrotnie (1610, 1708, 1812, 1915, 1941)  wyprowadzane były uderzenia z zachodu skierowane na Moskwę. Z tego względu Rosja nie może pozwolić sobie na odsłonięcie tej drogi. Powoduje to jednak konieczność dofinansowywania Białorusi i dopuszczenia na swój rynek, na zasadach preferencyjnych, białoruskich towarów. Co do wielkości tego finansowania, to znany rosyjski politolog i wicedziekan wydziału gospodarki światowej i polityki światowej Wyższej Szkoły Gospodarki Andriej Suzdalcew oblicza je na 8-9 mld. dolarów rocznie, czyli ok 1000 dolarów na jednego obywatela Białorusi. Tylko do 1 stycznia 2013 roku, wartość tej pomocy wyniosła łącznie 72 mld. dolarów.[ii]

Polska liczy cztery razy więcej mieszkańców niż Białoruś i zapewnienie jej takiego poziomu wsparcia jak Białorusi kosztowałoby Rosję ok. 40 mld. dolarów rocznie. Rosja chce zwiększyć poziom życia własnych obywateli i w żadnym wypadku nie jest gotowa na ponoszenie takich ciężarów, które by były nie do uniknięcia w przypadku opanowania i kontrolowania obecnej Polski. Utrzymanie imperium kosztuje bardzo drogo i nie po to Rosją wycofała się z tych trenów, wręcz je porzuciła, po roku 1991, żeby teraz znowu do tego wracać. Jeśli zaś chodzi o  obecny kryzys na Ukrainie związany z sytuacją na Donbasie oraz włączeniem Krymu do Rosji, to jest to spowodowane obecnością tam wielkiej mniejszości rosyjskiej, której prawa są coraz bardziej ograniczane. Ostatnio władze Ukrainy chcą zlikwidować używanie języka rosyjskiego w szkołach dla mniejszości. Wobec takiej sytuacji władze żadnego kraju, którego rodacy byliby podobnie prześladowani, nie byłyby obojętne. Presję na Ukrainę wywierają także Węgry i Rumunia. Węgry czynią to w ostrej formie blokując rozmowy Ukrainy z NATO.
Kwestie zagrożenia konfliktem z Rosją wywołanym sporem wokół praw mniejszości rosyjskiej  Polski nie dotyczą, gdyż nie ma tu żadnej liczącej się mniejszości rosyjskiej.  Ponadto Rosja nie wysuwa wobec Polski żadnych roszczeń terytorialnych, majątkowych, czy prawnych (takie roszczenia wysuwają wobec Polski zupełnie inne państwa, czasami nawet bardzo odległe). Zatem obawy o konflikt zbrojny nie znajdują uzasadnienia. Władze rosyjskie także wysyłają sygnały, że do wojny się nie szykują. Od roku 2017 Rosja tnie wydatki na zbrojenia i w roku 2020 mają być one aż o 25 proc. mniejsze niż w roku 2016.[iii] Rezygnują też z wprowadzania do seryjnej produkcji wielu nowych modeli uzbrojenia, w tym czołgu Armata i samolotu SU-57.
W świetle tych wszystkich faktów straszenie polskiego społeczeństwa wojną z Rosją jest dziwne, szkodliwe i niezrozumiałe. Taki pogląd wyrażał nawet prezes Kaczyński.[iv] Oczywiście, przyznać trzeba, że obecna polska armia jest słaba i jej wzmocnienie jest bardzo pożądane, ale czynienie tego kosztem środków przeznaczonych na rozwój, czy bardzo ważne cele społeczne, nie jest właściwe ani racjonalne.

Stanisław Lewicki

[i] http://slowopolskie.org/na-remont-ukrainy-trzeba-97-miliardow-usd/

[ii] http://www.aif.ru/dontknows/1233614

[iii] https://www.defence24.pl/ekspert-nato-dla-defence24pl-rosja-tnie-budzet-wojska-ale-bedzie-kontynuowac-zbrojenia

[iv] https://kresy.pl/wydarzenia/kaczynski-nie-nalezy-polakow-straszyc-rosja-video/

Click to rate this post!
[Total: 14 Average: 3.9]
Facebook

6 thoughts on “Lewicki: Czy Rosja chce zająć Polskę?”

  1. Rosja może nie działać według tej logiki, bo ma mogolską przeszłość. O jej potędze ma decydować wielkość zajmowanego terytorium i strach sąsiadów. Każdemu z sąsiadów coś zabrała. Aneksja Krymu wywołała wielką euforię pomimo osłabienia gospodarczego dobrze widocznego w statystykach. Myślę, że jednak ma Pan rację. Ale nie mam całkowitej pewności.

    1. Rozpadająca się Rosja jest straszniejsza niż potężna… Wtedy największy arsenał nuklearny świata wpada w geopolityczną czarną dziurę… scenariusz podobny do tego z Karmazynowego Przypływu.

  2. Sowieci za komuny dostarczali nam ropę i gaz ale w zamian w postaci różnych produktów brali od nas i innych demoludów znacznie więcej. Faktem przecież jest że kiedyś potrafili konkurować w wyścigu zbrojeń z USA a dzisiaj mają PKB mniejsze niż Francja. Powodem upadku było załamanie gospodarki całego bloku wschodniego a nie tylko Rosji spowodowane niewydolnym systemem socjalistycznym. Powrót do zależności od Rosji na warunkach gospodarki kapitalistycznej byłby dla nich dużym profitem oczywiście naszym kosztem. Fałszywe jest twierdzenie że Krym zajęli tylko z powodu mieszkającej tam ludności rosyjskiej. To co w przypadku Gruzji o co tam chodziło?

  3. (…)Faktem przecież jest że kiedyś potrafili konkurować w wyścigu zbrojeń z USA a dzisiaj mają PKB mniejsze niż Francja.(…)
    I ta (…)Francja(…) kręci Trumpem, aż się kurzy… wystarczy spojrzeć np. w Syrii.
    Ponadto na początku jak zobaczyli Status-6 i spółkę wpadli w panikę.

  4. (…)Faktem przecież jest że kiedyś potrafili konkurować w wyścigu zbrojeń z USA a dzisiaj mają PKB mniejsze niż Francja.(…)
    I ta (…)Francja(…) kręci Trumpem, aż się kurzy… wystarczy spojrzeć np. w Syrii.
    Ponadto na początku roku jak zobaczyli Status-6 i spółkę wpadli w panikę.

  5. Rosja nie chce zająć Polski. Rosja chce, aby Polska jej nie przeszkadzała w geopolitycznym podporządkowaniu Europy Środkowo-Wschodniej. Polska, od Unii z Litwą, jest rywalem Rosji na tym obszarze i jako rywal jest przez Rosję postrzegana. Skoro jest tak postrzegana przez Moskwę to bajdurzeniem przez p.Lewickiego jest twierdzenie, że obawy o konflikt zbrojny między Rosją a Polską nie znajdują uzasadnienia. Polska jest zasobem, o który Rosja będzie zawsze walczyła z Niemcami w ich wzajemnej geopolitycznej rywalizacji, a Polska będzie „przyjacielem: Rosji tylko wtedy, gdy stanie się jej geopolitycznym zasobem (jak PRL lub Królestwo Polskie), niezdolnym do prowadzenia samodzielnej polityki na tym obszarze.
    Panie Lewicki, Niemcy boją się Rosji, a Polska miałaby się ich nie bać ? Pisowska fobia antyrosyjska jest oczywiście absurdalna, ale chyba Pan rozumie dlaczego jesteśmy członkiem NATO ? Z tekstu wynika, że nie i chce Pan do tego poglądu przekonać rodaków ? Sorry, panie Lewicki, ale nie mamy dzisiaj ani 1791 roku, ani tym bardziej 1945.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *