Lewicki: Koronawirus zmienia globalny układ sił

Wydaje się pewne, że obecna pandemia zmieni globalny układ sił. Jedne z państw, które do tej pory uważano za mające największy wpływ i decydujące o światowej polityce, stracą swoje wpływy, gdy tymczasem inne zyskają na znaczeniu. Nie będą rozważał szczegółowo jak te zmiany mogą wyglądać a ograniczę się jedynie do wskazania jak obecna pandemia wpłynęła na możliwości militarne największego obecnie mocarstwa, czyli USA.

Jak donosi znana agencja informacyjna Jane’s, specjalizująca się w monitorowaniu i analizach w obszarze militarnym, prawie wszystkie zaplanowane ćwiczenia sił NATO, jak i innych z udziałem sił USA, zostały w większości odwołane, a pozostałe przełożone, albo ograniczone. Dotyczy to także wielkich i od dawna zapowiadanych ćwiczeń „Defender-Europe 20”, które wystartowały już w lutym, a miały odbywać się także na terenie Polski. Ich zakres był bardzo duży i obejmować miał przerzucenie około 20 tys. żołnierzy z USA do Europy. Tymczasem z powodu Covid-19, począwszy od 13 marca, przerzut wojsk USA do Europy został zatrzymany.[i]

Jak poinformował w środę sekretarz obrony Mark Esper, Pentagon zadecydował o wstrzymaniu wszelkich ruchów sił USA poza krajem na przeciąg 60 dni.[ii] Podał on także, że u 227 osób należących do sił zbrojnych USA testy potwierdziły istnienie koronawirusa, zaś dzień przedtem było takich osób 174. Na dodatek stwierdzono koronawirusa u trzech marynarzy z załogi lotniskowca USS Theodore Roosevelt, który pełni służbę na Morzu Filipińskim.[iii]Lotniskowiec jest wielkim  okrętem, na którym przebywa około 5 tysięcy ludzi i fakt, że byli tam zarażeni, może skutkować szybkim zwiększeniem liczby chorych, co z kolei może postawić pod znakiem zapytania utrzymanie okrętu i całego zespołu w gotowości operacyjnej. Kolejne zarażenia na tym okręcie zaraz zresztą stwierdzono i już w czwartek miało ich być 23[iv]. Z tego powodu okręt ma stanąć przy pirsie w  bazie Guam, gdzie cała załoga zostanie poddana testom na koronawirusa. Wielkie statki wycieczkowe, na których pojawiły się zakażenia, w całości poddawano kwarantannie. Tutaj nie można było tego zrobić, gdyż ten lotniskowiec jest jednym z dwóch pełniących aktualnie służbę[v] (drugi znajduje się w pobliżu Zatoki Perskiej). Jego wyłączenie spowodowałoby,  że US Navy straciłaby połowę lotniskowców w stanie operacyjnej gotowości i nie miałaby u wybrzeży Chin żadnych poważnych sił.

Wszystko to razem wzbudza niepokój co do zdolności USA do zapewnienia panowania na światowym oceanie. Zaniepokojeni muszą być bliscy sojusznicy i klienci USA w tym rejonie, jak też i wszędzie na świecie. Nie mogą być pewni czy hegemonia USA zostanie utrzymana, zaś obecna sytuacja pokazuje, że to Chiny lepiej sobie radzą z koronawirusem i na dodatek stanowią one teraz chyba jedyne pewne źródło zaopatrzenia w materiały niezbędne do walki z epidemią. Z tego też względu nie dziwi, że państwa G-7 nie były w stanie zgodzić się, aby koronawirusa nazywać „chińskim” wirusem”, czy też wirusem z Wuhan, jak by tego chciał prezydent Trump, czy sekretarz Pompeo.[vi]Zwyczajnie nie chcą one narażać swoich stosunków z Chinami właśnie teraz.

Na dodatek paraliż amerykańskiego przemysłu zaczyna dotykać także branży zbrojeniowej. Produkcję zatrzymał koncern Boeing.[vii]Zakłócenia i zerwanie kooperacji dotyczy też koncernu Lockheed, który wytwarza samoloty F-35, obecnie, jak wielu uważa, najbardziej zaawansowany samolot wielozadaniowy na świecie. Pracę przerwały zakłady produkujące F-35 w Japonii i Włoszech.[viii]Ponadto w USA przestano testować już przekazane armii maszyny.[ix]

Globalizacja, która miała być rozwiązaniem wszelkich problemów, faktycznie zagraża USA i całemu stworzonemu przez nie systemowi, stawiając pod znakiem zapytania ich możliwości obronne. Okazało się, że koronawirus w połączeniu z globalizacją, jest być może nawet większym wyzwaniem i zagrożeniem dla dominacji USA, niż była nim zimna wojna.

Stanisław Lewicki

[i] https://www.janes.com/article/95017/intel-briefing-covid-19-impact-on-the-defence-military-sector

[ii] https://abcnews.go.com/Politics/pentagon-halts-overseas-travel-us-troops-60-days/story?id=69799319

[iii] https://www.foxnews.com/world/us-navy-sailors-theodore-roosevelt-test-positive-coronavirus

[iv] https://edition.cnn.com/2020/03/26/politics/coronavirus-cases-us-aircraft-carrier/index.html

[v] https://worldview.stratfor.com/node/327941

[vi] https://www.businessinsider.com/g7-failed-to-reach-agreement-because-of-wuhan-virus-2020-3?IR=T

[vii] https://finance.yahoo.com/news/boeing-halt-washington-state-production-164727956.html

[viii] https://breakingdefense.com/2020/03/coronavirus-outbreak-shutters-f-35-facilities-in-japan-italy/

[ix] https://www.nasdaq.com/articles/f-35-testing-halted-due-to-coronavirus-2020-03-25

Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 5]
Facebook

4 thoughts on “Lewicki: Koronawirus zmienia globalny układ sił”

  1. Jako zagorzaly konserwatysta, wierzacy rzymski-katolik uwazam ze byc moze SARSII-COVID19 jest znakiem od Boga . Tylko jak to odczytac ?! Byc moze jest to wyrazne ostrzezenie dla naszej chorej, antychrzescijanskiej cywilizacji. Moze to juz ostatnie ostrzezenie, ja tego nie wiem. Moze nikt tego nie wie. Ale nie moze byz tak ze ta wspaniala cywilizacja chrzescijanska tak upada, aborcja czyli legalne usmiercanie najbardziej bezbronnych dzieci, homoseksualizm podniesiony do rangi niemalze cnoty, pseudo malzenstwa homoseksualistow i deprawacja dzieci w szkolach, eutanazja w krajach nominalnie katolickich, wypedzenie Chrystusa z przestrzeni publicznej w wielu krajach Zachodu, ze to wszystko mammiejsce na naszych oczach. Zagubiony papiez ktory faktycznie niszczy w znacznym stopniu dorobek XX wiekow Kosciola Swietego. Moze nadszedl juz czas …

  2. Chyba metodologia obliczania udziału sterowniczego państw, zaproponowana przez doc. Kosseckiego, jest właśnie wystawiana na ciężką próbę.

    1. Cóż, ona jest do kitu od dobrych 50 lat. Może w początkowych latach EWG i RWPG jeszcze dawała całkiem niezłe wyniki, ale obecnie to jest kicha. USA są nadal sporo potężniejsze i bardziej atrakcyjne niż ChRL. Poza tym Amerykanie mają duże zdolności koalicyjne w Azji, zaś Chińczyków świat się boi. USA już porzucają Pakistan, żeby nie drażnić Indii – potencjalnego sojusznika w walce z Chinami. Dojdzie do tego Wietnam, już jest Japonia, Korea Południowa i Tajwan.

    2. Kossecki uważał, że przecenia się wpływ czynników biologicznych na rozwój cywilizacji. Cóż, może trzeba to zweryfikować. Biologiczny poziom organizacji rzeczywistości jest (poza czysto fizyko-chemicznym) najbardziej fundamentalny. Załamanie się tych fundamentów prowadzi do dekompozycji poziomu psychologicznego i społecznego, gdyż te powstały dużo później niż poziom biologiczny i są ontologicznie od nich zależne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *