Lewicki: Na jakich Rosjan czeka Polska?

Rosyjska agencja medialna Sputnik Polska zamieściła na YT filmik, w którym mieszkające w Polsce osoby zapraszają do naszego pięknego kraju Rosjan. Oczywiście jak tylko zakończy się pandemia. Ten apel jest efektem projektu medialnego, jaki zaczął się od spotkania w Soczi, w którym wzięła udział grupa dziennikarzy i różnych działaczy z Polski. Taka inicjatywa, zwiększenie kontaktów międzyludzkich, wydaje się być dobrym pomysłem na eliminowanie wzajemnych uprzedzeń i fobii. Tak należałoby sądzić gdyby nie kilka kwestii, które należy mieć na uwadze.
Po pierwsze, w grupie tych dziennikarzy z Polski, którzy dość regularnie jeżdżą do Rosji na takie imprezy, jest całkiem niemało takich, którzy publikują albo publikowali u Jerzego Urbana. W moich oczach, a pewnie i wielu licznych Polaków, nie jest to dobra rekomendacja i to wiarygodności temu nie przydaje. Zwyczajnie bardzo wielu, a już na pewny ci, co uważają się za patriotów, nie za bardzo chciałoby realizować wspólne działania z takimi ludźmi, ani nawet być widzianymi w ich towarzystwie. Także i charakter tych imprez w Rosji, nie jest jasny i nie do końca wiadomo kto je, tak naprawdę. organizuje.
Po drugie zaś, choć to może brzmi humorystycznie, nadal w Polsce pamięta się o tym jaki charakter miały kiedyś zagraniczne wyjazdy Rosjan. Niedawno w rosyjskiej telewizji słyszałem taki dowcip:
Rosjanin starający się o pracę jest przepytywany w temacie pobytu za granicą.
– Jakie obce kraje odwiedziliście?
– Byłem w Niemczech, w Czechach i na Węgrzech?
– Z biurem turystycznym?
– Nie, w piechocie.
Także i największa chyba obecnie gwiazda rosyjskiego frontu informacyjnego, czyli Władimir Sołowjow, opowiadał o swojej służbie w Armii Radzieckiej. Trafił po wojsk pancernych i tam komendant kursu tak ich przywitał: „Wam czołgistom się poszczęściło. Będziecie mogli zwiedzić cały świat”. Chcielibyśmy oczywiście wierzyć, że to wszystko to już przeszłość i obecnie Rosjanie podróżują za granicę z biurem turystycznym lub własnym samochodem, ale odrobina ostrożności nigdy nie zawadzi. Jeśli Rosjanie zechcą odwiedzić nasz piękny kraj, to zapraszamy i bardzo prosimy z biurem turystycznym lub indywidualnie, ale nie w ramach wyjazdów organizowanych przez siły zbrojne i służby.
Stanisław Lewicki
za: FB
Click to rate this post!
[Total: 25 Average: 2.3]
Facebook

3 thoughts on “Lewicki: Na jakich Rosjan czeka Polska?”

 1. Tym razem to bardzo prymitywny tekst, a szkoda, bo stać pana na notki stojące na wysokim poziomie.
  Nawet nie ma co komentować – dwója z minusem.

 2. Panie Lewicki , z tego dowcipu, ktory pan zacytowal z rosyjskiej TV wynika, ze Rosjanie maja poczucie humoru, moze swoiste ale maja. Pan natomiast wykorzystuje to do siania nienawisci. Wiem z pana wczesniejszego art., ze jest to osobiste/ rodzinne odczucie/a zwiazane okresem konca 2 wojny swiatowej. Prawdziwy dziennikarz nie powinien wychodzic publicznie ze swoimi urazami do czytelnika, powinien zachowac neutralnosc i obiektywizm. Okazuje sie pan nie jest gorszym PROPAGANDZISTA niz p. Urban!!!
  Moze by pan kiedys skomentowal masowe odwiedziny naszych „przyjaciol” zza Oceanu Atlantyckiego?! I…., czy moglby pan, panie Lewicki rowniez uzyc tego samego zwrotu jak do Rosjan:
  'Jeśli’ Amerykanie „zechcą odwiedzić nasz piękny kraj, to zapraszamy i bardzo prosimy z biurem turystycznym lub indywidualnie, ale nie w ramach wyjazdów organizowanych przez siły zbrojne i służby”.
  PS: Czytam Konserwatyzm ze wzgledu. na zazwyczaj zbalansowane opinie tutaj zamieszczanie, a p. Lewickiego czasem z ciekawosci co ma nowego Rosji do zarzucenia, nic ciekawego poza powtarzajaca sie plytka propaganda.

 3. Panu Lewickiemu i innym rusufobom godzi sie przypomniec ze dzieki obecnie wysmiewanej Armii Czerwonej Polacy przezyli jako Narod ! Sowieci, tak, Sowieci uchronili nas przed biologiczna zaglada !!! I za to mamy byc wdzieczni uciemiezonym przez komunistow bolszewickich narodom owczesnego ZSRR. Dla konserwatystow tylko prawda jest ciekawa i prawdy nalezy bronic. Tak, wiemy ze Sowieci tez mordowali przeciwnikow politycznych, ba , cale grupy spoleczne a nawet narody, ale nic nie zmieni faktu ze dzieki nim zyjemy ! A zwycieskie armie dokonuja wielu bezecenstw , nawet mordow. Dotyczy to nie tylko Sowietow, Amerykanie, Japonczycy a nawet Izraelici dokonali wielu zbrodni w czasie wojen, wszystkich wojen. O Niemcach nawet nie ma co pisac bo ten narod germanski ma chyba zbrodnicze zachowania zakodowane w swoich genach – i to od czasow rzymskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *