Roch Marc Christian Kabore nowym prezydentem Burkina Faso

Jak podaje BBC, komisja wyborcza w Burkina Faso poinformowała, że wybory prezydenckie, które odbyły się 29 listopada 2015 r., wygrał Roch Marc Christian Kabore zdobywając 53,5% ważnie oddanych głosów. Były to pierwsze wybory, które zostały zorganizowane po obaleniu rządów prezydenta Blaise’a Compaoré, w październiku 2014 r. Początkowo termin wyborów zaplanowano na październik 2015 r., lecz w związku z nieudanym zamachem stanu zorganizowanym przez członków elitarnej formacji o nazwie Gwardia Prezydencka, musiano je przełożyć o miesiąc. Prawdopodobnie celem było ponowne obsadzenie na najważniejszym państwowym stanowisku obalonego Compaoré, który ma obecnie 64 lata i przebywa na terenie sąsiedniego Wybrzeża Kości Słoniowej – na czele zamachu stanął Gilbert Diendéré.

Skala zwycięstwa Kabore, który ma 58 lat, jest wystarczająca i nie ma konieczności przeprowadzania drugiej tury wyborów prezydenckich. Główny rywal prezydenta-elekta, Zephirin Diabre uzyskał 21,6% głosów i już oficjalnie pogratulował zwycięzcy. Diabre to były minister gospodarki i finansów, natomiast Kabore w połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. był premierem i pełnił kilka innych wyeksponowanych stanowisk państwowych. Elekt przez pewien czas kierował partią rządzącą o nazwie Congrès pour la Démocratie et le Progrès CDP, a na początku 2014 r. odszedł ze wspomnianej formacji i założył własną organizację Mouvement du Peuple pour le Progrès MPP.

Były premier i bankier, Kabore, przez wiele lat służył Blaise’owi Compaoré i niektórzy sugerują, że w praktyce politycznej nie należy oczekiwać żadnej zmiany. Nie zmienia to faktu, że dał się poznać jako trybun ludowy i będąc jeszcze w partii rządzącej krytycznie odnosił się do planów Compaoré odnośnie do starań o trzecią kadencję i próby przeforsowania zmian w ustawie zasadniczej to umożliwiających. Niektórzy też zauważają, że merytoryczna krytyka ówczesnego prezydenta była siłą napędową zmian, która skutkowała odsunięciem Compaoré ze stanowiska. Sam Kabore postawił przed sobą dwa trudne zadania: wzmocnienie demokracji oraz walka z kryzysem gospodarczym. Samych wyborów pilnowało wielu policjantów i 25 tysięcy żołnierzy. Wiele państw przysłało swoich obserwatorów.

Dnia 17 września 2015 r. miał miejsce w Burkina Faso zamach stanu zorganizowany przez straż prezydencką uznawaną za zwolenników obalonego w 2014 r. prezydenta Blaise’a Campaore. Odsunięto od władzy obecnego tymczasowego prezydenta Michela Kafando, a na czele rządu postawiono politycznie wpływowego przywódcę straży prezydenckiej gen. Gilberta Diendere. Zdaniem komentatorów, bezpośrednim impulsem do wojskowego zamachu stanu i powołania do życia Krajowej Rady Demokratycznej (National Democratic Council) miały być plany rządu tymczasowego odnośnie ewentualnego rozwiązania straży prezydenckiej. W ten sposób, zdaniem zamachowców, kraj się zdestabilizował. W tle natomiast są politycznie kontrowersyjne decyzje obalonych władz odnośnie do niedopuszczenia paru prominentnych polityków do wyborczego wyścigu o najwyższy urząd w państwie.

Burkina Faso, do 1984 r. jako Górna Wolta, to była kolonia francuska, która uzyskała niepodległość w 1960 r. Kraj zamieszkuje wg szacunków 18 365 123 obywateli z czego ponad 45% nie ukończyło 15 lat. Głównym językiem urzędowym jest francuski. Podział etniczny wygląda następująco: Mossi ok. 40%; inne ludy ok. 60% (Gurunsi, Senufo, Lobi, Bobo, Mande oraz Fulani). Według danych za 2006 r. ponad 60% obywateli to muzułmanie a ok. 19% to katolicy. Burkina Faso to bardzo biedny kraj (CIA Factbook).

Krystian Chołaszczyński

Źródło: Roch Marc Christian Kabore elected Burkina Faso president, 1 grudzień 2015, http://www.bbc.com/news/world-africa-34971505, [dostęp dn. 02.12.2015]; Burkina Faso CIA Factbook, https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/uv.html, [dostęp dn. 02.12.2015].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *