Rozmowy małżeńskie Wielomskich: Nowa nienormalność w Matrixie

 

Magdalena Ziętek-Wielomska: Kilka tygodni temu Mark Zuckerberg ogłosił budowę metawersum, które ma zastąpić „uniwersum”, w którym do tej pory funkcjonowaliśmy. Chodzi o projekt budowy alternatywnej, wirtualnej rzeczywistości, w której mieszkańcy-użytkownicy będą funkcjonować posługując się awatarami. Jest to realizacja szerszego planu związanego ze Schwabową czwartą rewolucją przemysłową i Wielkim Resetem. Wspomniana czwarta rewolucja przemysłowa ma doprowadzić do zlania się w jedno ludzi, maszyn i technologii cyfrowych. Ciała ludzi mają zostać sprowadzone do roli akumulatorów zasilających cały system symulacji rzeczywistości, generowany bezpośrednio przez nasz układ nerwowy. Motyw ten bardzo dobrze został przedstawiony w kultowym filmie „Matrix”, który stanowił zapowiedź tego, nad czym pracują globalne korporacje z Doliny Krzemowej. Podobny świat pokazuje film „eXistenZ”, w którym ludzie podłączani są do konsol gry za pomocą wszczepionych w kręgosłupy bioportów. Świat, w którym żyją ludzi, to świat generowany „przez ich głowy”, za pomocą określonych technik stymulujących ludzki układ nerwowy. Wirtualny świat jest nie do odróżnienia od świata realnego, stąd ludzie w pewnym momencie nie są już nawet w stanie odróżnić jednego od drugiego.

Adam Wielomski: Zarysowana przez Ciebie powyżej wizja świata-matrixa jest, być może, jeszcze śmieszna, zabawna i patrzymy na nią z pewnym niedowierzaniem – ponieważ przyzwyczajeni jesteśmy do świata i rzeczywistości takich, jakie znamy. Będą jednakże tacy, którzy będą zainteresowani tym, aby nas w tym świecie na trwale umieścić. Świat-matrix rozwiązuje – a przynajmniej udaje, że rozwiązywanie – właściwie wszystkie problemy polityczne. Można będzie w nim zrealizować całą agendę Klausa Schwaba mającą na celu likwidację klasy średniej i pauperyzację miliardów ludzi. Więcej, nawet Nowy Ład Mariusza Morawieckiego okaże się wielkim sukcesem. Gdy dziś z dużym sceptycyzmem, i pukając się w czoło, oglądamy „sukcesy” przedstawiane przez TVPiS, to gdy przeciętny człowiek przestanie rozróżniać świat rzeczywisty i realny od świata wirtualnego, to wszyscy będą zadowoleni. Nie mając nic, zostawszy pariasem, człowiek będzie znajdował pocieszenie w rzeczywistości wirtualnej, gdzie – do wyboru – będzie mógł być księciem, cesarzem, milionerem, celebrytą, bogaczem, etc. Z punktu widzenia politycznego trudno znaleźć rozwiązanie bardziej idealne, skoro ogłupiałe masy będą zachwycone pozornym życiem w wirtualnym świecie. W tym wirtualnym świecie nie będzie potrzeba żadnej rewolucji, aby uzyskać dobrobyt. Nie będzie tutaj potrzeby ani Boga, ani religii, aby uzyskać pozór wiecznego szczęścia.

W powojennych Niemczech Zachodnich pojawił się, mało znany w Polsce, ruch konserwatywny, zwany mianem „technekratów” (nie techno-, lecz techne-). Twierdzili oni, na podstawie doświadczenia XX wieku, że Niemcy to naród szalenie niebezpieczny dla świata, sąsiadów, a przy okazji i dla samych siebie. Dlatego głosili, że niemiecka skłonność do radykalizmu politycznego może być wygaszona wyłącznie przez wygaszenie intelektu i intelektualnych poszukiwań nowych rozwiązań politycznych, poprzez zanurzenie Niemców od stóp do głów w kulturze konsumpcyjnej. Najedzeni ludzie pójdą spać lub rozsiądą się przed telewizorem zamiast bić Żydów z sąsiedniej ulicy. Tyle, że stworzenie konsumeryzmu wymagało równocześnie ciężkiej pracy. Stąd ich wizja: ciężko pracuje, a potem konsumuje, nie interesuj się polityką i filozofią społeczną. Świat-matrix stworzy pozór konsumpcji i dobrobytu bez pracy. Żyjące w jak najbardziej realnym świecie elity globalne będą mogły zaproponować masom ułudę dobrobytu, czyli dobrobyt właściwie bez pracy. Zamiast buntować się, spauperyzowany człowiek będzie sobie siedział na fotelu, przed komputerem lub z wczepionym czipem i pojadając chipsy będzie żył w wirtualnym dobrobycie, robił wirtualne zakupy i wirtualnie konsumował. Tak konserwatywnego despotyzmu i sposobu pacyfikacji mas nikt jeszcze nigdy wcześniej nie wymyślił!

Click to rate this post!
[Total: 12 Average: 5]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *