Rozumowe dowody na istnienie Boga


Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Rozumowe dowody na istnienie Boga”

  1. Bez przyjęcia istnienia rozumnego Absolutu nie da się dowodzić czegokolwiek, tak więc jest to axjomat wszelkiego rozumowania. Nie wiem co znaczy fraza 'dowód realny’, ale dowodów tu nie ma, są przesłanki, a to co innego.

  2. @Executor Niczego sie nie „przyjmuje”.Wychodzi sie ze skutkow i natrafia na przyczyne.Czyli wychodzi sie z danych doswiadczenia potocznego.

  3. Tzw. rozumowe dowody na istnienie Boga to próba dojścia za pomocą logiki do czegoś z góry załozonego. Bo dlaczego ostateczną przyczynę mamy pojmować na sposób Boga osobowego a nie panteistycznej sily kreującej mającej zawarte w sobie wszytsko to co zostało wykreowane? Już pomijam fakt, że najpierw należałoby udowodnić, że droga rozumu ma zasięg do rzeczywistości absolutnej, a to już Kant i Hume ukazali, że rozum może być zamknięty w we włąsnych sidłąch apriorycznych form poznania.

  4. Możność i akt w żaden sposób nie personifikuje ostatecznej przyczyny (czystego aktu). Nie ma tutaj żadnej implikacji i żeby dojśc do takowych wniosków należałoby dopasować definicje do pojęc pierwotnych, aby do takowych implikacji dojść, ale to życzeniowe dowody i na podobnej zasadzie można dowodzić za pomocą logiki jakąkolwiek alternatywną koncepcje wyjąsniającą fenomen istnienie świata(a jest ich naprawde bardzo dużo). Tak jak wcześniej pisałem problem z tzw. dowodami na istnienie Boga pojawia się już u samych podstaw, kiedyż to zakładamy, że rozum ma jakiekolwiek dojście do obszaru rzeczywistosci absolutnej(zakłądając, że takowa w ogole istnieje). Doświadczenia mistyczne zdają się iśc często po jednej linii, jeśi chodzi o niedopasowanie języka do obszaru doświadczeń strefy absolutnej. Dla porównania w chrześcijaństwie nazywa sie to ,,obłokiem nie wiedzy” w buddyzmie ,,pustką”. Oba te punkty graniczne mówią o tym, że nasze codzienne funkcje umysłowe ulegają zawieszeniu i jest to warunek konieczny, aby partycypować w strefie absolutnej. Z całą pewnością własnie to sprawiło, że św. Tomasz porzucił pisanie ostatenigo tomu swojej Sumy teologicznej, puentując wszystkie dotyczasowe wysiłki: ,,to wszytsko siano”.

  5. @Antoni Ratnik: Gregorio ma zasadniczo rację, jest to próba zmieszczenia Boga w zbyt ciasne ramy. Podobnie z panteizmem – jest on jak najbardziej do utrzymania. Jednak mnie chodziło o co innego. Otóż aby przyjąć przesłanki, z których tomiści 'dowodzą’ istnienia Boga, trzeba wpierw rozumny Absolut uznać, nawet niejawnie. Ale cóż to za dowód wykazać niejawne założenie z jego logicznych konsekwencji? Pomijając fakt, że w niektórych 'dowodach’ istnienia Boga przesłanki są zdecydowanie nieoczywiste nawet po przyjęciu istnienia Boga…

  6. @gregorio – buddyzmu (i części najbliższych mu odmian hinduizmu) bym w to nie mieszał, jako że tam 'doświadczenie pustki’ nie jest metaforą a precyzyjnym opisem i jest w gruncie rzeczy antymistyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozumowe dowody na istnienie Boga

Katolicki Instytut Apologetyczny im. Świętego Tomasza z Akwinu zaprasza na kolejne spotkanie. Tym razem prelegentem będzie x. Jan Jenkins FSSPX, który wygłosi wykład pt. „Rozumowe dowody na istnienie Boga”.

Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

0 thoughts on “Rozumowe dowody na istnienie Boga”

  1. Super wykład! Nowa strona Pro Fide, zmiany na portalu – pewnie wszystko za kasę z reklamy wykładów kluskowców, ale Skargowcy reklamy za kasę odmówili …..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *