Smuniewski/Wielomski: Aleksander Dugin i jego Czwarta Teoria Polityczna

Aleksander Dugin i jego Czwarta Teoria Polityczna – rozmawiają prof. Adam Wielomski i Konrad Smuniewski. W cyklu „Idee mają konsekwencje”.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 4]
Facebook

1 thought on “Smuniewski/Wielomski: Aleksander Dugin i jego Czwarta Teoria Polityczna”

 1. Mi się wydaje, czy Panu Profesorowi rośnie brzuszek?

  Co do praktyki uniwersyteckiej – w Polsce też się wykorzystuje studentów aby robili teksty dla niego 😉

  A do samego Dugina. Go nie należy adaptować i przyswajać bo gada bzdury. Oderwane nawet od teologii politycznych starego Carstwa Rosyjskiego. Dugin sam określa swoje prace jako nawiązywania do prawosławnej teologii i ruskiej praktyki czy ichniej cywilizacji, ale tak naprawdę jest to oderwane od nich. Wyciągnięte nie wiadomo z czego… Nawet implementacja tego w świat ruski by im nie pasowała, bo jest wzięte z niczego.

  Pan Profesor narzekał, że w przedrewolucyjnej Rosji było sporo mniejszości na stanowiskach. A to czasem nie efekt merytokracji, a przynajmniej prób jej wprowadzania? To już i Iwan Groźny starał się eliminować miernoty i promować zdolnych (za wyjątkiem Żydów, do których miał niewyjaśnioną skrajną antypatię). Promuje się zdolnych, nie patrząc na ich pochodzenie. To właśnie gdy Aleksander III zaczął dążyć do zrusyfikowania elit, wprowadzał klucz nacjonalistyczny do rozdawania stanowisk, wzmacniała się korupcja, krętactwo, spowolnienie progresu itd. Nie tyle, że Rosjanie mają takie naturalne tendencje, ale po prostu zastosowany system to ułatwiał oraz pseudo-rewolucyjna zmiana trendów.

  A Polacy nie myślą w kategoriach narodowych czy imperialnych. Polacy myślą w kategoriach plemiennych. Każdy samemu sobie skrobie. Sprzymierzyć się z obcym, aby „somsiada” wykopać. Tak jak Rzymianie rozbijali federacje plemienne Celtiberów czy Galów tak też i inni rozbijają obecnych Polaków. Zatem przestańmy mówić, że Polacy myślą w kategoriach narodu i państwa narodowego. Myślimy w kategoriach plemiennych, trybalnych, polis czy miast-państw. Dlatego jak padła Babilonia pod naporem imperialnych Asyryjczyków lub Juliusz Cezar zdeptał Galów, tak też i padała Polska.

  btw – symbol ideologii Dugina przypomina gwiazdę chaosu z Warhammera. Przypadek? Nie sądzę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *