Szef misji pokojowej ONZ w Republice Środkowoafrykańskiej odwołany ze stanowiska

Szefem misji stabilizacyjnej o nazwie United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in the Central African Republic MINUSCA był Babacar Gaye, generał z Senegalu. Swoją rezygnacje złożył na osobistą prośbę Sekretarza Generalnego po tym, jak media masowe obiegła informacja o gwałcie żołnierzy z sił pokojowych na 12-letniej dziewczynce i zabiciu niepełnoletniego chłopca oraz jego ojca podczas działań w stolicy kraju Bangi, w czasie operacji z 2 na 3 sierpnia 2015 r.

Jak powiedział Ban Ki-moon, generał Gaye jest człowiekiem wielkiego honoru i chciał, aby właśnie on stał się dobrym i silnym przykładem dla innych. W najbliższym czasie Sekretarz ma spotkać się w wszystkimi wysłannikami, komisarzami policji i dowódcami sił, aby przedyskutować sposób działania w tak tragicznych sytuacjach. Z jednej strony zapowiedział szkolenie, by zapobiegać tego typu przestępstwom, a gdy już nastąpią, to powinno mieć miejsce dokładne zbadanie wydarzeń. Jak podkreślił odpowiedzialność za wysłanych żołnierzy spoczywa na krajach, z których się oni wywodzą i to one powinny zapewnić sprawiedliwość oraz odpowiednią edukację z zakresu praw człowieka, która miałaby charakter prewencyjny. Oskarżeni powinni być pociągnięci do odpowiedzialności zgodnie z obowiązującym prawem państw, z których pochodzą. Rzecznik Sekretarza Generalnego powiedział, że Ban Ki-moon wciąż ma pełne zaufanie do szefa misji pokojowych Herve Ladsousa.

Jak podkreślają redaktorzy z agencji Reutera, zarzuty wobec żołnierzy misji ONZ pojawiają się od dłuższego czasu i zapewne pojawiać się będą nadal. Jednakże sama Organizacja Narodów Zjednoczonych nie ma możliwości prawnych by pociągnąć do odpowiedzialności oskarżanych żołnierzy. Ta kwestia pozostaje w kompetencji państw, które wysłały jednostki, a z tym jest problem. Państwa wysyłające rzadko wytaczają procesy oskarżonym, co prowadzi do poczucia bezkarności. Jeśli chodzi tylko o MINUSCA, to liczba różnych zarzutów na chwilę obecną wynosi 57, a z tego aż 11 o wykorzystywanie seksualne. Oficjalnie każdy przypadek był przez ONZ zbadany. Jednakże, działania sił międzynarodowych w Republice Środkowoafrykańskiej sięgają okresu zanim powstała misja ONZ. Już wtedy żołnierze z Francji, Czadu i Gwinei Równikowej byli oskarżani o różne nadużycia. Po powstaniu MINUSCA najczęściej zarzuty dotyczyły wykorzystywania seksualnego nieletnich dziewczynek, przekroczenie uprawnień w stosunku do tak zwanych dzieci ulicy oraz nadużywanie siły podczas interwencji w prywatnych domach.

W oficjalnym oświadczeniu, ONZ potępiła wszystkie przypadki nadużyć seksualnych ze strony personelu misji stabilizacyjnej w Republice Środkowoafrykańskiej. Jednocześnie potwierdziła, że w lipcu 2015 r. wydaliła aż 6 żołnierzy, którzy byli oskarżeni o seksualne nadużycia.

Generał Babacar Gaye pełnił stanowisko od 16 lipca 2014 r. Od 12 czerwca 2013 r. do 10 kwietnia 2014 r. był Przedstawicielem Sekretarza Generalnego ONZ w Republice Środkowoafrykańskiej oraz Szefem Zintegrowanego Biura Narodów Zjednoczonych ds. Budowania Pokoju w Republice Środkowoafrykańskiej (United Nations Integrated Peacebuilding Office for the Central African Republic BINUCA). W latach 2010-2013 był doradcą w ONZ ds. wojskowych. Natomiast w latach 2005-2010 był dowódcą sił w ramach Misji Stabilizacyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Kongo (United Nations Organization Stabilization Mission in the Democratic Republic of Congo MONUSCO). Kierował także misjami w Iraku i Libanie. Ukończył francuską École spéciale militaire de Saint-Cyr.

Powołanie MINUSCA nastąpiło 10 kwietnia 2014 r. na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ numer 2149 (2104). Do 15 września 2014 r. skład osobowy miał wynosić 10 tysięcy personelu wojskowego. Główne zadania miały polegać na zapewnieniu bezpieczeństwa i wspieraniu rządu tymczasowego, a także czynienieu starań na rzecz pokoju i pojednania, ochrony podstawowych praw człowieka oraz ułatwianiu niesienia pomocy humanitarnej.

Krystian Chołaszczyński

Źródło: L. Charbonneau, M. Nichols, Head of scandal-hit U.N. Central Africa force resigns: U.N. chief, 12 sierpień 2015, http://www.reuters.com/article/2015/08/12/us-centralafrica-un-idUSKCN0QH21N20150812, [dostęp dn. 13.08.2015]; PRESS COMMUNIQUE CP/SPK#034/2015 MINUSCA REITERATES ITS DETERMINATION TO ENFORCE THE ZERO TOLERANCE POLICY AGAINST SEXUAL ABUSE AND EXPLOITATION, 13 sierpień 2015, http://minusca.unmissions.org/LinkClick.aspx?fileticket=73BRrrsFgYw%3d&tabid=5725&mid=9762&language=en-US, [dostęp dn. 16.08.2015]; COMMUNIQUE DE PRESSE CP/SPK#033/2015 LE CHEF DE LA MINUSCA PRESENTE SA DEMISSION AU SECRETAIRE GENERAL DES NATIONS UNIES, 12 sierpień 2015, http://minusca.unmissions.org/LinkClick.aspx?fileticket=52PP-SSGagM%3d&tabid=5725&mid=9762&language=en-US, [dostęp dn. 16.08.2015]; Leadership, http://minusca.unmissions.org/Default.aspx?tabid=5729&language=en-US, [dostęp dn. 16.08.2015]; MINUSCA Background, http://minusca.unmissions.org/Default.aspx?tabid=5785&language=en-US, [dostęp dn. 16.08.2015].

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *