Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

VII edycja Rajdu im. Jana Mosdorfa

W dniach 1-2 października 2011r. Stowarzyszenie Obóz Narodowo – Radykalny Podhale zorganizowało VII Rajd im. Jana Mosdorfa. Celem rajdu było uczczenie pamięci Jana Mosdorfa, przedwojennego działacza katolickiego i narodowego, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, kształtowanie postaw patriotycznych, poznanie specyfiki dziejów Podhala, popularyzacja krajoznawstwa oraz podnoszenie sprawności fizycznej i doskonalenie umiejętności uprawiania turystyki górskiej.

Zbiórka uczestników* Rajdu miała miejsce w sobotę, 1 października o godz. 7.00 w Witowie nieopodal restauracji  Witowianka. Stąd wszyscy udają się do wylotu Doliny Chochołowskiej, gdzie do głównej grupy dołączają kolejne osoby. Szybkie liczenie (stan 24 osoby), tradycyjne, ale tym razem po trosze nazbyt długie przegrupowanie  i podążamy kolejką turystyczną do Polany Huciska. W przeciągu niespełna godziny dochodzimy do Schroniska na Polanie Chochołowskiej, gdzie wszyscy uczestnicy zostają zakwaterowani, a w czasie przerwy poczęstowani przepysznym bigosem. 

Pozostawiając w salach schroniska niepotrzebny balast w końcu ruszamy. Cel Trzydniowiański Wierch (1758 m n.p.m.), który będziemy zdobywać od strony Doliny Jarząbczej. Trasa rozpoczyna się na Polanie Chochołowskiej, około 400 m przed schroniskiem. Po przekroczeniu potoku, obok niewielkiego budynku elektrowni wodnej, wchodzimy w las. Pierwszy odcinek wiedzie Szlakiem Papieskim, nazwanym tak dla upamiętnienia trasy, którą przebył pieszo Jan Paweł II w trakcie pielgrzymki do Polski w 1983 roku. Przejście Szlakiem papieskim trwa około godziny. W tej części wyprawy, podczas przerwy, organizatorzy Rajdu przewidzieli pierwszy z trzech referatów, który brzmiał „Zarys myśli samorządowej w narodowo-radykalnych koncepcjach okresu międzywojnia”. Po odczycie i lekkim posiłku ruszamy dalej. Po drodze, która wiedzie niemal zupełnie płasko, przechodzimy przez Wyżnią Jarząbczą Polanę, by dojść do bardziej rozległej polany Jarząbcze Szałasiska, leżącej już za rozgałęzieniem Doliny Chochołowskiej na Dolinę Chochołowską Wyżnią i Dolinę Jarząbczą. Po drodze towarzyszą nam piękne widoki na otoczenie doliny z Jarząbczym Wierchem (2137 m n.p.m.). W dalszej drodze szlak zwiększa nachylenie. Przechodzimy przez Jarząbczy Potok i podchodzimy zakosem w górę polany, by wejść ponownie w las rosnący po jej prawej stronie. Idąc łagodnie pod górę wychodzimy wkrótce w piętro kosodrzewiny. Zataczamy zakole po zboczu, przechodząc w poprzek kilku żlebów, by dotrzeć na grzędę Pośredniej Kopy. Czeka nas teraz niedługie, ale strome podejście, które przebiega dokładnie wzdłuż zbocza. Za nami, zza grzbietu Czerwonego Wierchu odsłaniają się widoki na Wołowiec i Rohacze. Cel osiągnięty! Trzydniowiański Wierch jest wspaniałym miejscem widokowym, a jego rozległy, trawiasty wierzchołek stanowi doskonałe miejsce na dłuższy odpoczynek. W przerwie kolejny posiłek, w czasie którego aktywista sekcji młodzieżowej ONR Podhale przybliża wszystkim postać pierwszego narodowca pochodzenia góralskiego – Wojciecha Duźniak Brzegi (1872-1941). Powrót czerwonym szlakiem przez Krowi Żleb do Polany Trzydniówki w Dolinie Chochołowskiej. Stąd już przysłowiowy rzut beretem do Schroniska na Polanie Chochołowskiej. Wieczorem ognisko, podczas którego biesiadowania i długich rozmów nie było widać końca.

Kolejny dzień rozpoczynamy od śniadania, po którym ponownie rozpalono góralską watrę. Podczas pieczenia kiełbasek i boczku przedstawiony zostaje kolejny, ostatni już referat dotyczący jednego z najsławniejszych  podtatrzańskich partyzantów – mjr. Józefa Kurasia „Ognia”. Po ognisku tradycyjnie Msza Św. w górskiej kapliczce, a po niej, u wylotu Dol. Chochołowskiej oficjalnie rozwiązanie Rajdu.

Przy organizacji Rajdu im. Jana Mosdorfa Stowarzyszenie Obóz Narodowo-Radykalny Podhale korzystało z pomocy szeregu osób i instytucji – pragnących, z wiadomych względów pozostać anonimowymi. Tym samym Zarząd Główny ONR Podhale pragnie wszystkim (kto ma wiedzieć ten wie)podziękować za trud i zaangażowanie: SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ …i do zobaczenia za rok.  (baz)

* W Rajdzie wzięli udział przedstawiciele następujących organizacji: Liga Obrony Suwerenności, Łódzki Ruch Narodowy „Szczerbiec” – ONR, Młodzież Wszechpolska, Małopolscy Patrioci, Obóz Narodowo-Radykalny Podhale oraz osoby niezrzeszone.

Źródło: www.onrpodhale.boo.pl

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *