Zbigniew W. Kowalewski, Sławomir M. Kozak, „Spętany Anioł”

Zbigniew W. Kowalewski, Sławomir M. Kozak, Spętany Anioł, Oficyna „Aurora”, Warszawa 2014, ss. 217

            Oficyna „Aurora” zdążyła już przyzwyczaić swoich czytelników do tego, że na łamach książek, które są przez nią wydawane porusza się wyłącznie ważne tematy, które z różnych względów nie wpisują się w treść powszechnego publicznego dyskursu. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego dzieła autorstwa Zbigniewa W. Kowalewskiego oraz Sławomira M. Kozaka pod tytułem „Spętany Anioł”. Warto podkreślić, iż do książki został dołączony film dokumentalny, który naprawdę celnie przemawia obrazami i słowami do wyobraźni czytelników. Niemniej jednak książka i film stanowią skończoną całość, z którą warto zapoznać się w komplecie. Są bowiem równie dobre i równie ważne dla odbiorców niechcących przeoczyć w poznaniu meandrów historii postaci oraz wydarzeń kluczowych dla własnej tożsamości.

            „Spętany Anioł” został poświęcony legendzie polskiej awiacji – Stanisławowi Skalskiemu. Dlaczego warto poznać życiorys tego człowieka? Z pewnością nie tylko z tego powodu, dla którego politycy przypominają nam postacie – wszak mija setna rocznica urodzin bohatera Bitwy o Wielką Brytanię dowódcy polskiego dywizjonu i skrzydła lotniczego, który strącił 22 Niemców… Otóż życiorys ten to nieocenione źródło poznania ważnego etapu historii polskiej awiacji, możliwość i szansa na dowiedzenie się o działalności bohaterów, którzy wpłynęli na losy naszego państwa, a których nazwiska niesłusznie zatarły się w narodowej pamięci. Ogromnym walorem publikacji jest to, że wzbogacają naszą wiedzę o historii Polski, która została zubożona na skutek działań środków masowego przekazu, a także polityków, dla których polityka historyczna nigdy nie była i nie stanowi obecnie źródła wartości, lecz – niestety – pieniędzy. Zbigniew W. Kowalewski i Sławomir M. Kozak doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego prezentują materiał wolny od polityki, pełen wiary w najwyższe dla Polaków wartości oraz wiary w możliwość ich popularyzacji. I chwała Im za to!

            Zdradzenie fabuły przejmującego do szpiku filmu z zajmującymi kadrami, czy książki odsłaniającej wzloty i upadki człowieka, któremu nieobce były wartości zniszczyłoby przyjemność ich odbioru. Warto wszak zaznaczyć, iż dzieła te – w przeciwieństwie do większości filmów dokumentalnych, książek historycznych itp. – naprawdę od początku do końca trzymają w napięciu i wywołują u odbiorcy żywe emocje. Nie znudzą więc nawet młodzieży przyzwyczajonej do nieustannej akcji, a obawiającej się, że w materiałach tego typu jej nie odnajdą.

            Trafionym pomysłem jest wzbogacenie książki o skrzydlate słowa autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Doskonale oddają one bowiem sens i tragizm sytuacji będących przedmiotem uwagi autorów. Skłaniają do refleksji nie tylko o treści narracji, ale także nad codziennością, w której nieuchronnie błądzi każdy z nas.     

            Dobrze by było, aby książka ta trafiła do rąk młodych, wraz z upływem czasu coraz bardziej zagubionych ludzi. Kryzys tożsamości, który właśnie zdają się przeżywać wynika w dużej mierze z braku wzorców, które bezwzględnie należy przestrzegać oraz ideałów, które warto naśladować. Z kolei palący brak autorytetów moralnych owocuje – i to trującymi owocami – w nieumiejętność wyznaczania godnych, wartościowych celów, do których w życiu warto dążyć. Stąd też myśl, że lektury takie jak właśnie „Spętany Anioł” Zbigniewa W. Kowalewskiego i Sławomira M. Kozak są w stanie zainspirować do poszukiwań dobrych wzorców do naśladowania. Wszak walka o Polskę, prawdę, godność człowieka i prawo do życia w wierze w Boga Jedynego nie skończyła się, lecz wciąż trwa. Nie każdy sobie to jednak uświadamia i nie każdy zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Dlatego też warto zapoznać się z tą gorąco polecaną książką, głęboko przemyśleć jej przesłanie i polecić ludziom, którzy go potrzebują.

Książka jest dostępna na stronie: http://www.oficyna-aurora.pl/index.php?a=ksiazki&c=48

Krzysztof Wróblewski

/ame/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *