Ziętek-Wielomska: Kilka słów o Korwinie

Magdalena Ziętek-Wielomska analizuje postać, dzieło i idee filozoficzno-polityczne Janusza Korwin-Mikkego.

[Głosów:26    Średnia:3.3/5]
Facebook

8 thoughts on “Ziętek-Wielomska: Kilka słów o Korwinie”

 1. Pani Magdaleno – ktoś chyba powinien poruszyć ten temat i powiedzieć wprost – JKM ma zaburzenia osobowości i/lub zaburzenia neurorozwojowe ze spektrum autyzmu (ASD). Tak czy inaczej, JKM ma poważnie zaburzoną empatię – zwłaszcza jej afektywną składową. Prawdopodobnie nie lepiej jest ze składową kognitywną (teorią umysłu). Z deficytami empatii wiążą się następujące zaburzenia sklasyfikowane w DSM IV:
  (zaburzenia osobowości)
  – osobowość dyssocjalna
  – osobowość chwiejna emocjonalnie
  – osobowość narcystyczna

  (zaburzenia neurorozwojowe)
  – autyzm wysokofunkcjonujący
  – zespół Aspergera
  – całościowe zaburzenia rozwoju

   1. Tak się składa, że nie każda odchyłka robi z człowieka tzw. wariata… ale skoro idzie o obsmarowywanie przeciwnika w życiu publicznym ta każdy kij jest dobry.

    1. Pewnie, że nie robi, ale może pozbawić człowieka pewnych funkcji psychologicznych, jak chociażby intuicyjna umiejętność oceniania ludzkich zachowań, w tym zachowań masowych. Ludzie, którzy są lekko autystyczni, ale w normie intelektualnej, najczęściej mają nieco wykoślawioną hierarchię potrzeb i wartości. Najczęściej mają też kompletnie wywalone na to, co myśli większość, jakimi motywami się w życiu kieruje, co uważa za słuszne/ważne, a co za bezsensowne. W dodatku dochodzi ten egocentryzm i indywidualizm. Ma to swoje konsekwencje, bo wśród autystów praktycznie nie spotyka się tzw. ‘kryzysu wieku średniego’. Mają też miejsce inne dziwactwa, jak chociażby zachowanie JKM, który w czasach PRL był aresztowany. Normalny człowiek burzy się przeciwko takiemu obrotowi spraw, robi z siebie ofiarę. JKM, no cóż, potraktował odsiadkę w pace jako dobrą zabawę, możliwość poznania opozycjonistów oraz zorientowania się, co ciekawego dzieje się w świecie i jak to wszystko wygląda od kuchni.

     1. Bez przesady… to że np. z psychopatów najbardziej znani są seryjni mordercy to nie oznacza, że bywają psychopaci wybitni w pozytywnym znaczeniu tego słowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *