„125 baśni do opowiadania dzieciom”. Recenzja książki

Władysław Kopaliński, 125 baśni do opowiadania dzieciom, Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2004, ss. 367

            Baśnie zebrane i opowiedziane na nowo przez Władysława Kopalińskiego, pod tytułem „125 baśni do opowiadania dzieciom” to dobra propozycja dla rodziców chcących przekazać swemu dziecku choć cząstkę mądrości minionych pokoleń i nauczyć je jak właściwie postępować w życiu. Jest to wybór dokonany spośród pięknych baśni ludowych, a również literackich opowieści różnych krajów Europy i Azji, powstałych na przestrzeni dziejów – od starożytności po współczesność. Zostały one zaktualizowane, dostosowane do dzisiejszych realiów, dzięki czemu trudno je – w przeciwieństwie do wielu obecnych na rynku – uznać za anachroniczne lub nudne.

            Baśnie według Władysława Kopalińskiego to mniej, na przykład o Abdallahu z lądu i Abdallahu z morza, naleśniku i Marii, pierścieniu Siakuntali czy Chawadży Hasanie lub bardziej znane opowieści – o Czerwonym Kapturku, Merlinie, Jasiu i Małgosi, latającym kufrze, słowiku, kwiecie paproci. Nie oznacza to jednak, że ich autor bezmyślnie powtarza istniejące w powszechnej świadomości historie. Wręcz przeciwnie, nawet „Calineczka” nie jest nużąca, a jej treść zaskoczy także starszego czytelnika. Sprawi, że odczytywanie na nowo starych, utartych już znaczeń wyeliminuje bezrefleksyjność nierzadko towarzyszącą procesowi odtwarzania baśni.

            Zasadniczym walorem tegoż wyboru jest to, że wszystkie baśnie zostały opowiedziane przystępnym językiem, na przykład: „Królewna spojrzała na księcia, uśmiechnęła się, coś powiedziała, on jej odpowiedział, zawiązała się rozmowa, której Filip w szumie czynionym przez wychodzących nie słyszał, ale już po niedługim czasie zyskał pewność, że sprawa zmierza ku szczęśliwemu końcowi bez udziału czarów” – własnymi słowami autora, a nie nieraz trudną do zrozumienia przez dziecko gwarą. W sposób zwięzły oraz obrazowy, tak by nie rozpraszać uwagi odbiorców zbędnymi opisami czy dygresjami, lecz by jasno wyeksponować esencję. Czyni je to przystępnymi i atrakcyjnymi nawet dla najmłodszego czytelnika.

            Wszystkie baśnie – wzruszające, przejmujące, skłaniające do empatii i inne – są opatrzone wyraźnym morałem, niosą ze sobą ważną naukę. W związku z tym książka ta może być cudownym pierwszym podręcznikiem dla dziecka, pierwszą książką, z której mądrość rodzic przekaże swej pociesze. Doskonale rozwijają wyobraźnię, a także umiejętność myślenia czy odróżniania dobra od zła.

„125 baśni do opowiadania dzieciom” autorstwa Władysława Kopalińskiego to wspaniała okazja i pretekst to tego, by uczyć dziecko jakie zachowania są godne uznania, a jakie nie powinny mieć miejsca. Stanowi ona zbiór mądrości życiowych godnych wpojenia najmłodszym czytelnikom oraz wartym przypomnienia starszym. To piękna książka dla dzieci i tych, którzy nigdy nie przestali nimi być.

Zofia Barcińska

Książka jest dostępna na stronie Oficyny Wydawniczej RYTM: http://www.wydawnictworytm.pl/index.php?s=karta&id=195

a.me.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *