Jak podaje BBC, Stany Zjednoczone przeprowadziły naloty w Somalii, których celem miało być zabicie lidera grupy terrorystycznej al-Shabab wiązanej z al-Kaidą, Ahmeda Abdi Godane. To nie pierwsze naloty, które przeprowadziły USA. Już od kilku lat al-Shabab jest atakowane przez amerykańskie lotnictwo.
W wywiadzie dla AFP z 3 września 2014 r., Abu Mohammed, który jest rzecznikiem al-Shabab, potwierdził, że doszło do ataku na konwój. Podróżował w nim lider grupy Ahmed Abdi Godane a miało to miejsce 240 kilometrów na południe od Mogadiszu, niedaleko Barawe. Miało zginąć sześć osób, lecz wciąć nie ma potwierdzenia czy przywódca formacji zginął.
Ahmed Abdi Godane jest jednym z najbardziej poszukiwanych ludzi przez amerykański Departament Stanu, który wyznaczył nagrodę za jego głowę w wysokości 7 milionów dolarów amerykańskich.
Według BBC, świadkowie mieli słyszeć trzy odgłosy wybuchów oraz widzieć czarny dym. Wg innych miała mieć miejsce krótka wymiana ognia. W samym ataku miały brać udział załogowe i bezzałogowe statki powietrzne a wspomniane wydarzenia miały mieć miejsce po wizycie amerykańskiego dowódcy wojskowego w Mogadiszu i po rozmowach z oficjalnymi władzami Somalii. Gubernator regionu Shabeellaha Hoose, Abdikadir Mohamed Nur miał powiedzieć BBC, że amerykański atak na pewno zakończył się sukcesem. Jego zdaniem, świadczyć o tym ma fakt, że członkowie al-Shabab po ataku mieli ściąć kilka osób, które przebywały w okolicy i posiadały telefon komórkowy, co miało dowodzić ich winy szpiegostwa. Inni świadkowie mieli sugerować, że po ataku miały przylecieć amerykańskie helikoptery i zabierać zwłoki.
Atak na Godane miał miejsce po tym jak ofensywa somalijskich sił rządowych wspieranych przez wojska Unii Afrykańskiej okazała się sukcesem. Jej celem było przejęcie kontroli na miastami opanowanymi przez al-Shabab. Zwłaszcza chodzi o miasto Barawe, uznawane za bastion wspomnianej formacji terrorystycznej.
Organizację al-Shabab (Harakat al-Shabaab al-Mujahideen, حركة الشباب المجاهدين) oskarża się o ścisłe relacje i powiązania z al-Kaidą (Al-Qaeda, القاعدة). Al-Shabab dosłownie z arabskiego oznacza „Młodzież” a sama organizacja wywodzi się z Somalii. Obecnie na czele grupy stoi Ahmed Abdi Godane znany jako Mukhtar Abu Zubair, który z rzadka pokazuje się publicznie – jego poprzednik Moalim Aden Hashi Ayro zginął w ataku lotniczym zorganizowanym przez Stany Zjednoczone. Grupa al-Shabab skupia somalijskich muzułmanów sprzeciwiających się obecności wojsk kenijskich i innych państw uczestniczących w międzynarodowej operacji Unii Afrykańskiej w Somalii. Początkowo była to młodzieżowa radykalna frakcja w ramach Unii Trybunałów Islamskich (The Islamic Courts Union ICU, اتحاد المحاكم الإسلامية), która w 2006 r. zajęła Mogadisz. Po etiopskiej interwencji i wyparciu Unii, al-Shabab się wydzieliła i od tego czasu funkcjonuje samodzielnie. Oblicza się, że w jej skład może wchodzić od 7 do 9 tysięcy członków. Po operacji kenijskiej armii, al-Shabab straciła kontrolę w miastach, lecz nadal dominuje na obszarach wiejskich na południu Somalii. Organizacja w swoich celach ma wprowadzenie prawa islamskiego w fundamentalne wersji znanej jako wahhabizm.
Wg Edmunda Blair’a i Drazen Jorgic’ia z agencji Reutera, grupa al-Shabab to jedno z największych zagrożeń dla jedności Somalii a ewentualne zabicie lidera znacząco poprawiłoby sytuację oficjalnych władz centralnych. Wraz ze śmiercią Godane, który rządził żelazną ręką i miał nie zostawiać żadnego testamentu, w którym precyzowałby kto go mógłby go zastąpić, wewnętrzne tarcia we wspomnianej organizacji by ją osłabiły i mogły spowodować nawet rozpad. Na chwilę obecną Stany Zjednoczone wciąż utrzymują, że w ataku zginął Godane, choć pojawiają się głosy, że mógł umknąć zasadzce. W przypadku, gdyby Godane zginął, to wg Abdi Aynte z Heritage Institute for Policy Studies w Mogadiszu, al-Shabab prawdopodobnie całkowicie zmieni swoją strategię, lecz nie zniknie. Uznaje się, że za grupą stoi fundamentalistyczna ideologią, którą nie da się zniszczyć zabijając poszczególne jednostki. Jednakże należy pamiętać, że Godane o wiele bardziej niż poprzednik martwił się o swoją pozycję i przez to miał eliminować ewentualnych rywali. Z tego powodu, znalezienie następcy, w przypadku potwierdzenia śmierci, może być problematyczne. Głowna linia sporu wewnątrz al-Shabab miała przebiegać wokół problemu: skupić działania w samej Somali czy działać także poza granicami jak chciał Godane. Dotychczas strategia Godane przeważała, czego symbolem były ataki w Kenii a zwłaszcza na centrum handlowe Westgate i śmierć 67 osób we wrześniu 2013 r.
Dnia 3 września 2014 r. Mareeg Media doniosły, iż Ahmed Godane miał przeżyć atak bezzałogowych dronów. Natomiast The Telegraph sugeruje, że jest wielce prawdopodobne, iż lider al-Shabab zginął. Los Godane jest wciąż niejasny.
Źródło: W. Eulich, US attempts to kill Al Shabab leader in Somalia, 2 wrzesień 2014, http://www.csmonitor.com/World/Security-Watch/terrorism-security/2014/0902/US-attempts-to-kill-Al-Shabab-leader-in-Somalia-video, [dostęp dn. 03.09.2014]; Somalia’s al-Shabab: Ahmed Abdi Godane targeted by US, 2 wrzesień 2014, http://www.bbc.com/news/world-africa-29026049, [dostęp dn. 03.09.2014]; E. Blair, D. Jorgic, Attack on Somali Islamist leader seen triggering power struggle, 4 wrzesień 2014, http://www.reuters.com/article/2014/09/04/us-somalia-usa-islamist-idUSKBN0GY2KK20140904, [dostęp dn. 05.09.2014]; A. Sheikh, U.S. strikes Somali militant camp in bid to kill al Shabaab leader, 2 wrzesień 2014, http://www.reuters.com/article/2014/09/03/us-usa-somalia-shabaab-idUSKBN0GX01L20140903, [dostęp dn. 05.09.2014]; C. Freeman, Somali terror leader behind Kenya shopping mall massacre 'killed in US drone strike’, 2 wrzesień 2014, http://www.telegraph.co.uk/news/11070072/Somali-terror-leader-behind-Kenya-shopping-mall-massacre-killed-in-US-drone-strike.html, [dostęp dn. 05.09.2014]; Ahmed Godane Survives Drone Attack-source, 3 wrzesień 2014, http://www.mareeg.com/ahmed-godane-survives-drone-attack-source/#comments, [dostęp dn. 05.09.2014].
dr Krystian Chołaszczyński
/ame/