Szanowni Państwo,
Miło nam poinformować, że zaczynamy już zbierać teksty do numeru 83 naszego „Pro Fide Rege et Lege”, który ukaże się w pierwszej połowie 2020 roku. Tematem przewodnim będzie problem natury ludzkiej (jeśli ktoś woli: antropologii politycznej), czyli związku pomiędzy koncepcjami natury ludzkiej – naszego dobra/zła, racjonalności/irracjonalności, indywidualizmu/kolektywizmu – z ideami politycznymi, wizjami państwa i prawa, sposobu uprawiania polityki, etc.
Każda porządna praca z filozofii politycznej w epoce klasycznej i nowożytnej zaczynała się od rozważań nad naturą ludzką, po rozważeniu której Autor proponował swoje koncepcje prawne, ustrojowe i polityczne. Dziś temat ten zanikł, a dla gawiedzi wydaje się zbyt trudny. Politycy i teoretycy polityki coraz rzadziej się nad nim zastanawiają. Dziennikarzy przerasta w szczególności. Niestety, dotyczy to także filozofów i politologów, którzy z rzadka się nim zajmują. Tymczasem nauki biologiczne i medyczne, które jeszcze w Oświeceniu obiecały nam rozwiązanie zagadki natury ludzkiej, poniosły w tej kwestii prestiżową porażkę. Nadal nie wiemy bowiem jaka jest ludzka natura i cały czas spieramy się na ten temat. Chcielibyśmy, aby „Pro Fide Rege et Lege” czynnie włączyło się do tej dyskusji, a może trafniej, aby raz jeszcze temat ten podniosło i przypomniało.
Oczekujemy na dwa rodzaje tekstów:
1/ Opisujące koncepcję natury ludzkiej określonych myślicieli lub nurtów doktrynalnych/ideologicznych, wraz z prezentacją powiązań pomiędzy tą koncepcją a ich propozycjami politycznymi, ustrojowymi i prawnymi.
2/ Przedstawiające historyczne lub aktualne refleksje polityczne lub rozwiązania ustrojowe i prawne, z perspektywy pytania jaką zakładają – milcząco lub otwarcie – naturę ludzką?
Na teksty czekamy do połowy marca 2020 roku. Prosilibyśmy jednak najpierw o przysłanie propozycji tytułu i kilka zdań o planowanym tekście, aby nie okazało się, że zaproponowane tematy będą się dublować. Propozycje, a następnie teksty, prosimy przysyłać na adres: profide.info@gmail.com
Przy okazji przypominamy, że „Pro Fide Rege et Lege” otrzymało 20 punktów w najnowszym rozporządzeniu ministerialnym, dotyczącym listy czasopism naukowych.
Prof. Adam Wielomski
Redaktor Naczelny
„Pro Fide Rege et Lege”
Mnie interesuje raczej, czy migracje ludności ze wsi do miast a nawet w skali globalnej mogą przyczynić się do pęknięć w puli genowej i wytworzenia ludzi o różnych naturach – wiejskiej i miejskiej?
Jeśli interesują Pana takie rzeczy to oznacza to tylko jedno – nie wie Pan czym jest ludzka natura.