Call for papers: „Pro Fide Rege et Lege” na temat natury ludzkiej

Szanowni Państwo,

Miło nam poinformować, że zaczynamy już zbierać teksty do numeru 83 naszego „Pro Fide Rege et Lege”, który ukaże się w pierwszej połowie 2020 roku. Tematem przewodnim będzie problem natury ludzkiej (jeśli ktoś woli: antropologii politycznej), czyli związku pomiędzy koncepcjami natury ludzkiej – naszego dobra/zła, racjonalności/irracjonalności, indywidualizmu/kolektywizmu – z ideami politycznymi, wizjami państwa i prawa, sposobu uprawiania polityki, etc.

Każda porządna praca z filozofii politycznej w epoce klasycznej i nowożytnej zaczynała się od rozważań nad naturą ludzką, po rozważeniu której Autor proponował swoje koncepcje prawne, ustrojowe i polityczne. Dziś temat ten zanikł, a dla gawiedzi wydaje się zbyt trudny. Politycy i teoretycy polityki coraz rzadziej się nad nim zastanawiają. Dziennikarzy przerasta w szczególności. Niestety, dotyczy to także filozofów i politologów, którzy z rzadka się nim zajmują. Tymczasem nauki biologiczne i medyczne, które jeszcze w Oświeceniu obiecały nam rozwiązanie zagadki natury ludzkiej, poniosły w tej kwestii prestiżową porażkę. Nadal nie wiemy bowiem jaka jest ludzka natura i cały czas spieramy się na ten temat. Chcielibyśmy, aby „Pro Fide Rege et Lege” czynnie włączyło się do tej dyskusji, a może trafniej, aby raz jeszcze temat ten podniosło i przypomniało.

Oczekujemy na dwa rodzaje tekstów:

1/ Opisujące koncepcję natury ludzkiej określonych myślicieli lub nurtów doktrynalnych/ideologicznych, wraz z prezentacją powiązań pomiędzy tą koncepcją a ich propozycjami politycznymi, ustrojowymi i prawnymi.

2/ Przedstawiające historyczne lub aktualne refleksje polityczne lub rozwiązania ustrojowe i prawne, z perspektywy pytania jaką zakładają – milcząco lub otwarcie – naturę ludzką?

Na teksty czekamy do połowy marca 2020 roku. Prosilibyśmy jednak najpierw o przysłanie propozycji tytułu i kilka zdań o planowanym tekście, aby nie okazało się, że zaproponowane tematy będą się dublować. Propozycje, a następnie teksty, prosimy przysyłać na adres: profide.info@gmail.com

Przy okazji przypominamy, że „Pro Fide Rege et Lege” otrzymało 20 punktów w najnowszym rozporządzeniu ministerialnym, dotyczącym listy czasopism naukowych.

Prof. Adam Wielomski

Redaktor Naczelny

„Pro Fide Rege et Lege”

Click to rate this post!
[Total: 9 Average: 4.1]
Facebook

2 thoughts on “Call for papers: „Pro Fide Rege et Lege” na temat natury ludzkiej”

  1. Mnie interesuje raczej, czy migracje ludności ze wsi do miast a nawet w skali globalnej mogą przyczynić się do pęknięć w puli genowej i wytworzenia ludzi o różnych naturach – wiejskiej i miejskiej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *