Engelgard: 447. Sprawa jest poważna

Wielotysięczna manifestacja przeciwko roszczeniom wysuwanym pod adresem Polski przez organizacje żydowskie oraz przeciwko amerykańskiej ustawie 447 została praktycznie niezauważona przez media rządowe i opozycyjne.

TVP Info tak gorliwie zajmujące się wszystkim co narusza polskie interesy akurat w tej sprawie nabrało wody w usta. Tak samo zachowała się TVN – to bardzo symptomatyczna zbieżność stanowisk obu stacji. Jest pewne, że sprawa, którą podnieśli demonstrujący jest dla rządzącego PiS bardzo niewygodna.

Przez wiele miesięcy taktyka rządu była następująca – przemilczeć i ignorować. Kiedy jednak podczas trwającej kampanii wyborczej głosy domagające się wyjaśnień, płynące także z własnego obozu, stają się coraz bardziej natarczywe, a Konfederacja zyskuje coraz większe poparcie – politycy PiS postanowili przemówić. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że sprawa ta została już załatwiona. Powiedział to w lutym tego roku i powtórzył kilka dni temu na wiecu w Mławie. „Nie pozwolimy na płacenie komukolwiek odszkodowań, to nam należą się odszkodowania” – mówił. Jak dodał, sytuacja, w której potomkowie ofiar muszą „cokolwiek płacić”, to sytuacja, w której „świat staje na głowie”. Bardziej dosadny jest Joachim Brudziński: „O, figa z makiem. Dopóki jest rząd PiS, nie ma mowy, by jakakolwiek polska złotówka popłynęła do kogokolwiek, nawet jeśli ma siedzibę na prestiżowej ulicy Nowego Jorku” – powiedział na antenie TVP Info odnosząc się do żydowskich roszczeń wobec Polski.

Problem w tym, że wiara w takie nieprzejednane stanowisko jest coraz mniejsza. Wiadomo bowiem, że za coraz bardziej natarczywymi żądaniami różnych organizacji żydowskich stoi potęga Stanów Zjednoczonych, których przedstawiciele nie pozostawiają złudzeń co do tego, czyją stronę preferują. Nasza obrona z pozycji formalno-prawnych, powołująca się na umowę między Polską a USA z roku 1960 jest odrzucana: World Jewish Restitution Organization (WJRO) uważa, że premier „błędnie odwołuje się do pochodzącego z czasów komunizmu układu między Polską a USA odnoszącego się do tej kwestii”. „Układ z 1960 roku odnosił się tylko do osób, które były obywatelami USA w momencie utraty własności w Polsce” – podkreśla WJRO. „W związku z tym układ nie obejmuje większości ocalałych z Holokaustu w Polsce” – dodają przedstawiciele WJRO powołując się na stanowisko Departamentu Stanu USA. Nie miejmy złudzeń – takie stanowisko zajmuje także amerykańska administracja. Panuje przekonanie, że PiS będzie miało spokój do wyborów parlamentarnych na jesieni, ale potem agendy rządowe USA i sam prezydent Donald Trump wrócą do tematu z całą siłą. Co wtedy zrobi rząd, jakikolwiek by był?

Jan Engelgard
Myśl Polska, nr 21-22 (19-26.05.2019)

Click to rate this post!
[Total: 12 Average: 5]
Facebook

3 thoughts on “Engelgard: 447. Sprawa jest poważna”

  1. Tak samo jak Myśl Polska (której naczelnym jest Pan Engelgard) nie zauważyła, że ich pupilek publikujący na łamach MP poseł Piotr Zgorzelski z PSL gorliwie klaskał niejakiemu Jażdżewskiemu, który w obrzydliwy sposób zaatakował Kościół katolicki jako wspólnotę porównując nas katolików do świń. Panu Engelgardowi i Myśli Polskiej jakoś to umknęło i nikt na łamach MP nawet się nie zająknął słowem krytyki wobec haniebnego zachowania posła Zgorzelskiego. W ten sposób MP dała się przytroczyć do kulbaki PSL-owi, który opowiedział się po tęczowo-LGBTowskiej stronie sporu cywilizacyjnego w naszym kraju. No cóż, jak widać ciepła posadka na Cytadeli z nadania PSL-owskich kolesiów jest ważniejsza niż honor i Cywilizacja Łacińska.

  2. Rząd mówi prawdę o tym, że nie zapłaci nawet złotówki, bo nie o pieniądze tu chodzi ale mienie w postaci lasów, ziemi, wody, nieruchomości. Po co dolary komuś kto sam może ich sobie nadrukować do woli. A takie mienie już jest przekazywane.

    1. Jak oddadzą ziemię uprawną, to chyba dobrze? Przyjadą zagraniczni żydo-kapitaliści i utworzą farmy jak w USA. Będziemy potęgą w produkcji żywności, może nawet modyfikowanej genetycznie kukurydzy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *