2 thoughts on “„Maszynizacja nauki” – Magdalena i Adam Wielomscy”

  1. Pełna zgoda, że zrozumienie „tajników sterowania ludźmi” w dzisiejszym świecie to pierwsza konieczność, aby się bronić. Bardzo słuszne jest zwrócenie uwagi, że najbardziej prawdopodobnym modelem przyszłej tyranii nie jest model przedstawiany przez Orwella, ale ten ukazany w książce „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, w którym panami nie są okrutni zbrodniarze i fanatyczni fundamentaliści, ale łagodni, racjonalni menedżerowie, którzy funkcjonują jako Kontrolerzy Świata. To oni rządzą światem złożonym z kast społecznych, od Alf na górze do Epsilonów na dole. Alfy przyjmują za pewnik swoją prymat i pozycję oraz wymagania wobec niższych kast. Ludzie nie mają już dzieci, ponieważ ludzi produkuje się metodą inżynierii genetycznej. Rodziny zostały zlikwidowane, z wyjątkiem kilku odległych „dzikich rezerwatów”. Elity Państwa Świata mieszkają w bogato wyposażonych apartamentach i cieszą się beztroskim życiem, brakiem problemów i nieskrępowanym seksem bez zobowiązań i konsekwencji. Właśnie książka Huxleya ukazuje to, co preferują dzisiejsi oligarchowie: społeczeństwo uzależnione od technologii i rządzone przez wąską, najlepiej poinformowaną i wykształconą elitę. Władza tej elity w „Nowym Wspaniałym Świecie” polega głównie na ich zdolności do kształtowania wartości kulturowych: tłumią jakiekolwiek niedopuszczalne idee nie brutalną siłą, ale określając je jako godne ubolewania, śmieszne, absurdalne, a nawet pornograficzne.

  2. hasło 'maszynizacja nauki’ przejdzie do annałów ……nauki
    bo jak oglądam ten świat (angielskojęzyczny) nigdzie się nie znajdzie takiego semantycznego potworka: ludzie piszą><mówią i ponoszą konsekwencje bo widzą, że 'nauka' – szczególnie ta rodem z usa-nato-eu-'demokratycznego/wolnego świata' właśnie wyrźnęła mordą w spektakularny sposób.
    a poza tym:
    – bierzemy – jako Ukropolin – BB CZYNNY udział w tej 'maszynizacji nauki'' rąsiami naszych rulers (no bo USA-NATO, etc, etc)
    – i wy młodzi będziecie ZMUSZENI do życia w jak nie stać was na ATAKOWANIE (tylko zadawalać się 'maszynizacją'.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *