Rozmowy małżeńskie Wielomskich: AUKUS. Sojusz Anglosasów

Magdalena Ziętek-Wielomska: Docent Józef Kossecki często mawiał, że najgorzej jest być sojusznikiem Anglosasów. Przekonała się o tym niedawno Francja, kiedy to Australia zerwała z nią umowę na zakup 12 okrętów podwodnych. Bezpośrednią przyczyną złamania danego słowa przez Australię, było zawarcie 15 września b.r. między nią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi sojuszu w zakresie wymiany technologii obronnych, w skrócie: AUKUS (A-UK-US). Współpraca ta obejmuje także budowę australijskiej floty okrętów podwodnych z napędem jądrowym. Sojusz ten oczywiście wymierzony jest w Chiny. Wydarzenia te będą miały przemożny wpływ na sprawy europejskie. Francja oczywiście oburzona jest postępowaniem Anglosasów – zresztą zupełnie słusznie. Także przedstawiciele Komisji Europejskiej nie ukrywali swojego oburzenia. Zaczęły pojawiać się głosy, że zachowanie Anglosasów stanowi silny cios we współpracę transatlantycką. I prawdopodobnie rzeczywiście przyczyni się do odrodzenia koncepcji paneuropejskich. Zresztą Klaus Schwab w Wielkim Resecie wprost stwierdził, że okres „globalnej globalizacji” się kończy, i teraz wchodzimy w erę „zregionalizowanej globalizacji”. Łańcuchy dostaw mają zostać skrócone i więcej produktów ma być produkowana na terenie poszczególnych panregionów. Program ten też jest skrupulatnie wdrażany w życie, o czym donoszą polscy przedsiębiorcy, narzekający na niedostępność wielu surowców wcześniej sprowadzanych chociażby z Chin. Taka regionalizacja oczywiście także ma stanowić zaporę przeciwko Chińczykom. W tym kontekście warto zadać pytanie, do jakich krajów regionu paneuropejskiego zostanie przeniesiona tania produkcja z Chin. Oczywiście, Polska wydaje się być tutaj pierwszym i idealnym kandydatem. Po powolnym usuwaniu się czy też wypieraniu Anglosasów z kontynentu europejskiego nie ma zupełnie żadnych wątpliwości, że na dobre zostanie wdrożona w życie koncepcja Mitteleuropy.

Adam Wielomski: W sumie AUKUS to konstrukcja bardzo logiczna. Unia Europejska pozbyła się Wielkiej Brytanii, a w wyniku polityki Donalda Trumpa amerykańskie wpływy w Europie zachodniej znacząco zmalały. W czasie jego kadencji potęga Chin stała się nazbyt oczywista, aby móc ją ignorować. W tej sytuacji dochodzi do poważnego przegrupowania geopolitycznego. Rzut oka na mapę pokazuje, że AUKUS łączy coś więcej niż tylko język angielski i wspólna kultura anglosaska. Wszystkie wchodzącego w jego skład państwa – Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia – to organizmy wyspiarskie, żyjące z handlu zagranicznego, dla którego podstawą są oceany. AUKUS stoi w radykalnej opozycji do budowy projektu Eurazji, którego symbolem jest Nowy Jedwabny Szlak, łączący mocarstwa stricte kontynentalne: Chiny, Rosję, Niemcy i Francję.

Czy się to komuś podoba, czy nie podoba, świat XXI wieku dzieli się coraz mocniej na anglosaski sojusz państw morskich i na euroazjatycki sojusz państw lądowych. To oznacza, że i Polska będzie musiała podjąć strategiczną decyzję: albo stanowić „cierń anglosaski” w Eurazji, ryzykując, że znajdzie się w strefie zgniotu, albo przemyśleć swoje sojusze i stać się korytarzem handlowym łączącym Szanghaj z Paryżem, rezygnując przy tym z amerykańskiego parasola militarnego. Musi to być decyzja przemyślana, oparta na wyliczeniach ekonomicznych, politycznych i aspektach kulturowo-cywilizacyjnych. Boję się, że decyzji w Warszawie nie podejmą sprawni rachmistrze w stylu Metternicha, lecz żyjący romantycznymi mitami agenci obcych mocarstw. A to będzie decyzja najważniejsza, od której zależeć będzie umiejscowienie naszego państwa w świecie XXI stulecia. Czy mamy rachmistrzów? Czy umiemy kierować się racją stanu? Prawdę mówiąc, to boję się nawet myśleć o odpowiedzi.

Myśl Polska, nr 41-42 (10-17.10.2021)

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 5]
Facebook

3 thoughts on “Rozmowy małżeńskie Wielomskich: AUKUS. Sojusz Anglosasów”

 1. Nie będzie żadnego sojuszu państw lądowych przeciwko państwom morskim. Pomiędzy państwami lądowymi też panuje rywalizacja – Niemcy wcale tak ufnie nie patrzą na Rosję. Rosja trochę obawia się Chin, których z kolei boją się Indie.

  Druga rzecz, to stwierdzenie, jakoby pozbycie się Zjednoczonego Królestwa było w interesie Niemiec czy Francji. Na razie nie podejmuję się rozstrzygnięcia czy to prawda, ale stoi to w sprzeczności z wyliczeniami naszych neomoczarowców (Banyś i Hagmajer), którzy stosując metodę doc. Kosseckiego wykazali, że brexit był przede wszystkim w interesie USA i częściowo Chin, ale nie Niemiec i Francji, czy nawet Rosji. Ktoś się myli, pytanie – kto?

 2. ’i Polska będzie musiała podjąć strategiczną decyzję: albo stanowić „cierń anglosaski” w Eurazji, ryzykując, że znajdzie się w strefie zgniotu, albo przemyśleć swoje sojusze i stać się korytarzem handlowym łączącym Szanghaj z Paryżem, rezygnując przy tym z amerykańskiego parasola militarnego.’
  jest to klasyczne wishful thinking>chciejstwo (tak to tłumaczy Wańkowicz)
  i można sobie darować całą resztę>uprzejmie proszę wyjrzeć za okno>US-NATO-EU-WB-IMF-etc, etc
  i nasze tuzy 'zawód polityk’ czy 'zawód: filozof” jak Korwin vel Mikke. Gimme a break
  ++++
  'Czy mamy rachmistrzów? Czy umiemy kierować się racją stanu? Prawdę mówiąc, to boję się nawet myśleć o odpowiedzi.”
  Odpowiem SzPanu>
  Dimidium facti qui coepit habet: sapere aude
  i adresuję to również do 'współudziałowców’ w 'myśleniu polskim’ ale nie tak 'nowoczesnym’
  czyli 'grupie trzymającej władzę’ w myslpolska.info
  żeby też zechcieli>SAPERE AUDE
  bo zaczynają się staczać w śmieszność-groteskę
  jakiej jesteśmy świadkami
  i przypomnę tylko co powiedział Karol Marks:
  historia się powtarza, za pierwszym razem jako dramat, za drugim, jako groteska
  albo kto wie czy nie lepszy jest Mark Twain>
  „Historia się nie powtarza, lecz rymuje.“

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *