Rozmowy małżeńskie Wielomskich: Dobrobyt narodowy

Magdalena Ziętek-Wielomska: Dobrobyt narodowy – to temat najnowszego numeru Nowoczesnej Myśli Narodowej (nowoczesnamysl.pl). Poruszamy w nim kwestie, które mają fundamentalne znaczenie dla przyszłości naszego narodu i które w związku z tym wymagają pilnego rozwiązania.

Przede wszystkim chodzi o rosnącą władzę ponadnarodowych korporacji, które zaczynają monopolizować rozwój technologiczny, co w oczywisty sposób rodzi dla nas ogromne zagrożenia. Jest to szczególnie istotne w kontekście wdrażanego powoli tzw. Internetu Rzeczy. W idei tej chodzi o to, by nie tylko możliwie wszystko podpiąć do Internetu, ale by poszczególne urządzenia komunikowały się między sobą. A to znowu oznacza, że będą one nieustannie zbierać i przesyłać dane. Czyli mówiąc po ludzku: nas szpiegować. Lodówki będą cały czas skanować swoją zawartość i wysyłać dalej dane o naszych nawykach żywieniowych czy trybie życia. Jeśli będzie w niej za dużo alkoholu, dowie się o tym nasz pracodawca, firmy ubezpieczeniowe, albo opieka społeczna, jeśli na przykład w domu znajdują się dzieci. Lodówka jednocześnie będzie robić zakupy i zgłaszać się do specjalistów od napraw. Samo w sobie jest to wygodne, ale zważywszy na to, że nie mamy żadnej kontroli nad swoimi danymi – wyjątkowo niebezpieczne. Problemem nie są oczywiście same rozwiązania techniczne, ale fakt, że znajdują się one w rękach globalnych korporacji, które łączą kontrolę nad technologią i danymi z olbrzymią władzą ekonomiczną. Taka kumulacja wiedzy i władzy w rękach organizacji, nad którymi nawet państwa nie mają żadnej kontroli, nie mówiąc już o pojedynczym człowieku, budzi grozę. I to jest kwestia, z którą środowiska narodowe muszą pilnie się zmierzyć. Wymaga to jednak woli zmierzenia się z kwestią nowoczesnej techniki, w tym przede wszystkim algorytmów informatycznych, które stanowią tajemnicę handlową poszczególnych korporacji, a które to w coraz większym stopniu rządzą zachowaniem milionów ludzi na całym świecie. Stąd też wprowadzenie do tegoż numeru NMN kończymy zawołaniem: Dość patrzenia w tył! Patrzmy w przód! Avanti!

Adam Wielomski: Ja ze swojej strony na łamach NMN prowadzę dalsze rozważania nad neoliberalizmem, co nie przypadkowo łączy się z poruszaną przeze mnie tematyką na tych łamach w ciągu ostatnich tygodni. Tematem mojego tekstu jest konkretnie tzw. Szkoła Austriacka (Ludwig von Mises, August von Hayek). Warto może zacząć od tego, że neoliberałowie – czytając nasz tekst – od razu zaprotestowaliby przeciwko jego tytułowi: „dobrobyt narodowy”. Powiedzieliby nam, że naród „to tylko język” (Mises) i dodaliby, iż byty ponadjednostkowe, takie jak narody, w ogóle nie istnieją. Pojęcie „dobrobytu narodowego” należy ująć jako dobrobyt poszczególnych jednostek posługujących się tym samym językiem. Czynię tę uwagę dlatego, że chciałem w moim tekście pokazać, że połączenie Szkoły Austriackiej w ekonomii, a szerzej, całego neoliberalizmu, z ideą narodową jest po prostu niemożliwe. Nie oznacza to, że nie istnieje możliwość połączenia idei narodowej i państwa narodowego z wolną ekonomią. Przypadek szkoły ordoliberalizmu pokazuje, że jest to jak najbardziej możliwe i pożądane. Liberalizm i wolny rynek winny istnieć w ramach kultury narodowej i w granicach narodowego państwa, które powinno zapewnić rynkowi infrastrukturę prawną. Czym innym jest neoliberalizm, który odrzuca pojęcie narodu i pragnie oddać panowanie nad światem w ręce wielkich ponadnarodowych korporacji i bankierów, których wyrazem ideowym jest Czwarta rewolucja przemysłowa Klausa Schwaba. Nie sposób z państwem narodowym pogodzić wizji, która prowadzi do neutralizacji państwa, praktycznego zniesienia go, na korzyść wielkich korporacji.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z nowym numerem Nowoczesnej Myśli Narodowej, który jest dostępny w pliku PDF na stronie internetowej nowoczesnamysl.pl

Myśl Polska, nr 25-26 (20-27.06.2021)

Click to rate this post!
[Total: 13 Average: 4.6]
Facebook

4 thoughts on “Rozmowy małżeńskie Wielomskich: Dobrobyt narodowy”

  1. (…)Lodówki będą cały czas skanować swoją zawartość i wysyłać dalej dane o naszych nawykach żywieniowych czy trybie życia.(…)
    Pod warunkiem, że ściana ognia na routerze jej pozwoli…

    (…)Jeśli będzie w niej za dużo alkoholu, dowie się o tym nasz pracodawca, firmy ubezpieczeniowe, albo opieka społeczna, jeśli na przykład w domu znajdują się dzieci.(…)
    Oj… z opieką to nie ma dyskusji można robić conajwyżej maskirówkę, ale z tym to trzeba iść do hakera.

  2. Kapitalizm w wersji narodowej jest zawsze mniej optymalny i mniej efektywny od kapitalizmu kosmopolitycznego. Po prostu, otwarcie granic powoduje, że następuje reorganizacja rynku oraz podziału pracy tak, aby lepiej wykorzystać dostępne możliwości. Kapitalizm narodowy tworzy natomiast bariery, które uniemożliwiają zwiększenie efektywności w skali globalnej. Polityka psów ogrodnika i tyle.

  3. Siedem grzechów głównych:

    1. Narodowy socjalizm
    2. Narodowy protekcjonizm
    3. Narodowy interwencjonizm
    4. Narodowy merkantylizm
    5. Narodowy autarkizm
    6. Narodowy laboryzm
    7. Narodowe rozdawnictwo

  4. Wielomski bez mrugnięcia okiem potrafi w jednej wypowiedzi przemycić dwie sprzeczne tezy. Najpierw twierdzi, że „połączenie (…) całego neoliberalizmu, z ideą narodową jest po prostu niemożliwe”, żeby potem samemu sobie zaprzeczyć, mówiąc „. Przypadek szkoły ordoliberalizmu pokazuje, że jest to jak najbardziej możliwe i pożądane.” Tymczasem ordoliberalizm jest niczym innym, jak niemiecką wersją neoliberalizmu. Mało tego, na gruncie historii idei teza o „neoliberałach” ze szkoły austriackiej jest nie do obrony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *