Szczęśniak: Waszczykowski dyskredytuje MSZ

Antyrosyjskość i partyjniactwo wzięło górę nad rozumem, lojalnością państwową i instytucjonalną. Minister Waszczykowski ujawnia dokument na temat polskie polityki wobec Rosji. Zwykłą notatkę urzędniczą, która staje się przedmiotem ostrej i długiej krytyki, tak jak i cała polityka premiera Tuska wobec Rosji. Dyskredytuje w ten sposób polską politykę wobec wschodu – bardziej pragmatyczną, mniej agresywną i nastawioną na korzyści wynikające z utrzymania stosunków.

„Ta notatka była początkiem porzucania polityki proukraińskiej na rzecz polityki prorosyjskiej. Autorzy nie mieli złudzeń co do sukcesu, ale uznali, że prorosyjskość będzie pewnego rodzaju instrumentem, sztuczką do użycia wobec Zachodu, chciano w ten sposób uzyskać większą renomę na Zachodzie” – „to wtedy odchodzono od polityki Giedroycia, choć dziś zarzuca się to obecnemu rządowi”.

Dezawuuje też politykę zagraniczną poprzedniego rządu:

„W rezultacie takich działań musieli brnąć w taką beznadziejną współpracę z Rosją, która rozpoznała tę grę, po jakimś czasie doprowadziło to do wymuszenia na Donaldzie Tusku odrębnych uroczystości w Katyniu bez Lecha Kaczyńskiego. Tusk, chcąc zabłysnąć na fali rzekomego doświadczenia i wiedzy w relacjach z Rosją, chciał się wypromować na Zachodzie”

Jednym słowem w swej antyrosyjskiej zaciętości Minister Waszczykowski rzuca się do gardła Donaldowi Tuskowi, kompromitując nasza politykę. Jak widać Rosjanie mogą postać z boku i się pośmiać.

* * *
Dokument nie jest najnowszy – pochodzi z 4 marca 2008 r. Okres spotkań polsko-rosyjskich (Putin – Tusk na molo w Sopocie, Putin na rocznicy wojny, Putin z Tuskiem w Katyniu…) – okres wydawałoby się bogatych i ciepłych stosunków w porównaniu z dzisiejszymi lodowatymi i wrogimi stosunkami.

Notatka dyrektora Jarosława Bratkiewicza z Departamentu Polityki Wschodniej pt. „Tezy o polityce RP wobec Rosji i Ukrainy” zawiera dość oczywiste tezy:

  • możliwości ekspansji Rosji w rozumieniu politycznym i gospodarczym – a już tym bardziej militarnym – są dosyć ograniczone
  • siła ekonomiczna Rosja jest ograniczona
  • słabość Rosji w odniesieniu do swego otoczenia, zwłaszcza dynamicznie rozwijających się Chin, a także stwarzającego dotkliwe zagrożenia islamskiego Południa, skłania Rosję do orientowania się, przy wszystkich tradycyjnych oporach, ku Zachodowi, jako najbardziej wiarygodnemu partnerowi;
  • Zachodowi, w szczególności Zachodniej Europie, Rosja jawi się jako istotny sojusznik w konfrontacji z poważnymi problemami płynącymi z Południa, zwłaszcza z islamskim radykalizmem i terroryzmem, a także jako zasobny rezerwuar surowcowy, który w istotnej mierze mógłby wesprzeć ekonomicznie świat zachodni
  • możliwości wpływania Moskwy (w sensie uzyskania przez nią „specjalnych praw”) na kraje Europy Środkowo-Wschodniej, przynależące do UE i NATO, są znikome lub zgoła żadne”

To tylko kilka fragmentów, polecam całość (link zewnętrzny)

Andrzej Szczęśniak

za: prawica.net

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *