Szlęzak: PiS Dmowskim (podobno) stoi

W całym jazgocie i zamieszaniu myśli, koncepcji i kierunków politycznych jaki mamy w Polsce gubią się również ci, którzy mają ambicję być autorytetami przynajmniej intelektualnie panującymi nad tym jazgotem i potrafiącymi oddzielić przysłowiowe ziarno od plew. Jednym z nich jest profesor Janusz Czapiński, za czasów rządów PO – PSL bardzo często wypowiadający się w mediach na różne tematy. Mam pretensję do profesora Czapińskiego, że nie tylko nie oddziela ziarna od plew, ale wręcz manipuluje myślą polityczną Romana Dmowskiego. W jednym z wywiadów Czapiński powiedział tak:

„PiS kieruje się przykazaniem Romana Dmowskiego – utworzyć musimy w Polsce własną elitę. Nie tylko taką, która nie będzie schlebiać obcym, kulić ogona i klękać przed bogatymi, ale przede wszystkim wyznającą nasz system wartości – gorącą, religijną, praktykującą, sprzyjającą wizji historii w której Polacy byli bohaterami, albo ze względu na swoją uczciwość ofiarami różnych targów wielkich tego świata”.

Nie wiem czy podciągnięcie PiS-u do Dmowskiego miało skompromitować PiS, czy odwrotnie. Wiem na pewno, że PiS taki, jaki jest z myślą Dmowskiego ma bardzo mało wspólnego. Myśl Dmowskiego zasadzała się na przekonaniu, że jesteśmy zacofani w gospodarce, rozwoju społecznym i w formach życia politycznego. Główne zadanie dla elit to nadrabianie tego dystansu. Dlatego napisał, że w wolnej Polsce chciałby zostać policmajstrem, bo taka funkcja według niego dawała możliwość szybkiego modernizowania państwa. Poza tym nie dostrzegam w działaniach PiS-u zabiegów o stworzenie własnej elity. Elity, czyli środowisk przewyższających swoimi kwalifikacjami, poziomem intelektualnym i kondycją moralną ogół społeczeństwa. Tymczasem w PiS elita to ci, którzy obejmują ważne polityczne i gospodarcze stanowiska i przez ten fakt stają się elitą. Co sobą reprezentują pod kątem kompetencji intelektualnych i moralnych nie ma znaczenia. Widać to w całej Polsce, a moja rodzinna Stalowa Wola może być przykładem. To nie ma nic wspólnego z rozumieniem narodowej elity przez Dmowskiego.

A Państwo co sądzicie o wypowiedzi profesora Czapińskiego?

Andrzej Szlęzak

za: facebook

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 4.7]
Facebook

1 thoughts on “Szlęzak: PiS Dmowskim (podobno) stoi”

  1. Brawo i uznanie za artykuł dla pana A.Szlęzaka. Wniosek z artykułu prosty,czyli ,,wersalka nie jest Wersalem ,a tzw. ,,nacjonalizm PiS ma tyle wspólnego z Myślą Polityczną R.Dmowskiego co ,,śledź z śledzioną”. PiS to tzw. mniejsze Zło ,na które daje się swój głos ,bo brak alternatywy. Brak SILNEJ partii o Nowoczesnej Myśli Endeckiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *