VII Seminarium NAI Warszawa – 28 stycznia (on-line). W programie m.in: „Historia prawdziwa i mityczna – czy to da się pogodzić?” – Jan Engelgard

Drodzy Seminarzyści NAI Warszawa!

Wszystkiego najlepszego w 2017 roku!

Zapraszamy Was na kolejne,  VII Seminarium, które odbędzie się w sobotę, 28 stycznia. Oto jego program:

10:00 Rozpoczęcie

Cykl CDK – Cybernetyka dla każdego

10:00 CDK 13. Tendencje zachowań w zależności od cywilizacji – insp. Maciej Węgrzyn

Wykład dotyczy następujących kwestii: rodzaje tendencji – źródłowe (pierwotne), zdobywcze sojusznicze i wzajemne; omyłki w ocenie kontrahenta; przejście od tendencji pierwotnych przez zdobywcze, sojusznicze do wzajemnych.

11:00 CDK 14. Krystalizacja charakteru w cywilizacjach – insp. Maciej Węgrzyn

Wykład dotyczy następujących kwestii: przejście od egzodynamizmu do egzostatyzmu , później do statyzmu, później do egzostatyzmu z ednodynamizmem na końcu; omyłki charakterologiczne w różnych cywilizacjach; przykłady rozterek cywilizacyjnych.

Cykl PZN – Podstawowe założenia nacjokratyzmu

12:15 PZN 03. Nacjokratyzm, a polityka społeczna i prawna – Magdalena Ziętek-Wielomska

Henryk Piętka za Leonem Petrażyckim przedstawił podział nauk na obiektywno-poznawcze oraz subiektywno-stosunkowe. Nauki obiektywno-poznawcze podzielił na teoretyczne, opisowe i historyczne, natomiast nauki subiektywno-stosunkowe na nauki normatywne oraz celowościowe. Do tych ostatnich należy polityka społeczna, czyli nauka o możliwie najdoskonalszym uporządkowaniu życia społecznego. Należy postawić pytanie, do której/których z tych nauk należy nacjokratyzm.

Cykl HSS – Historia służb specjalnych

13:30 HSS 07. Mizerne początki Secret Intelligence Service – dr Rafał Brzeski

15:00 Antynatalistyczna polityka globalistów – Mateusz Wrzosek

Benedykt XVI w encyklice „Caritas in Veritate” wskazał na antynatalistyczną mentalność widoczną w systemach prawnych współczesnych państw, szczególnie tych rozwiniętych ekonomicznie. Emerytowany papież zwrócił również uwagę na rolę organizacji pozarządowych w rozpowszechnianiu i narzucaniu innym narodom działań skierowanych przeciwko życiu. W tym kontekście warto przyjrzeć się celom i metodom sterowania światowymi procesami ludnościowymi poprzez Organizację Narodów Zjednoczonych. Analiza dokumentów tej organizacji pozwoli dotrzeć do odpowiedzi na pytanie, czy tzw. państwa rozwinięte realizują politykę pronatalistyczną, czy antynatalistyczną.

Gość specjalny NAI Warszawa

15:30 Historia prawdziwa i mityczna – czy to da się pogodzić? – Jan Engelgard

Obok historii pisanej przez naukowców  istnieje historia potoczna, mityczna. Bardzo często różnią się one w sposób zasadniczy. Kiedyś nie było takiego rozdzielenia tych dwóch sfer – kronikarze średniowieczni pisali historię na zamówienie władcy, miała ona klasyczny charakter historii mitycznej, mającej na celu sławienie władcy i jego czynów. W wieku XVIII pojawia się jednak historia naukowa, rozwijająca się w wieku XIX aż do przyjęcia dzisiejszych standardów w wieku XX.  Jednak historia mityczna nie znika, a nawet – wraz pojawieniem się nowoczesnego nacjonalizmu – kwitnie. Mitologia jest nieodłączną cechą współczesnego nacjonalizmu. W Polsce obiegowa wersja historia, opierająca się na kilku ideologicznych kliszach – ma długą historię.  Według prof. Władysława Konopczyńskiego mity są potrzebne narodowi, ale nie mity  całkowicie fałszywe lub narzucane siłą. Czy nie żyjemy dzisiaj w czasach, kiedy nauka i podejście empiryczne straciło jakikolwiek wpływ na mitologiczną wersję polskiej historii?

 Wykłady będą transmitowane na żywo via YouTube. Linki do poszczególnych wykładów znajdą się tutaj, na naszej stronie, w YouTube oraz na Facebooku. Osoby oglądające nas na żywo będą mogły zadawać pytania wykładowcom na czacie.

Zapraszamy i prosimy o udostępnianie!

http://naiwarszawa.pl/vii-seminarium-nai-warszawa/

https://web.facebook.com/events/1029224523850639/

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Facebook

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *