Wielomski: Refleksje powyborcze. Notatki z FB (w kolejności zapisywania)

1. Pierwszy komentarz powyborczy: Znacząca porażka PiS, zgodnie z przewidywaniem znaczący sukces PSL, zupełnie średni wynik PO-N, konieczność koalicji RN-W, ew. z Kukizem.
Gdyby te wyniki powtórzyły się w wyborach do Sejmu, to od jutra zaczynałaby się „dekaczyzacja” kraju.

 

2. PiS dostał 32% a liczył na wynik 40% lub nawet więcej. Taki wynik nie daje szans na przedłużenie rządów w wyborach parlamentarnych, a zdolności koalicyjne PiS oceniam jako niewielkie. W tej sytuacji mój instynkt polityczny mi mówi, że Mateusz Morawiecki za kilka dni ogłosi program 800+ w miejsce 500+. Podatnik musi wzmocnić słabnącą partię władzy. PiS wie, że „dekaczyzacja” będzie bezwzględna i bezlitosna.

 

3. Z dwojga złego – Trzaskowski czy Jaki – chyba lepiej się stało, że będzie Warszawą rządził ten pierwszy. Nie dlatego, że jest lepszy – obaj byli siebie warci, czyli nic – ale dlatego, iż powstrzymuje kumulację władzy przez PiS. Partie postsanacyjne, z ich predylekcją do bizantynizmu i skrajnego upartyjnienia, są niebezpieczne. Z dwojga złego wygrało zło chyba jednak ciut mniejsze.

 

4. Wyniki „prawicy antysystemowej”, czyli tego, co znajduje się na prawo od PiS były łatwe do przewidzenia. Oddzielne listy Wolności i RN musiały obydwie partie doprowadzić do porażki, acz myślałem prywatnie, że wynik Wolności będzie jednak lepszy (na poziomie 3%), a RN gorszy (na poziomie 0,5%), tymczasem obydwie partie uzyskały wyniki porównywalne, bodaj 1,5 i 1,2% (wedle sondaży). W związku z tym apeluje do liderów tych formacji, aby zastanowili się nad wystawieniem wspólnej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ja rozumiem, że są wśród liderów tych partii tacy, dla których wynik nie jest istotny, lecz zrobienie jednoosobowego medialnego show, ale jednoprocentowców nie będą nawet pokazywać na czołówkach w TV. Wspólne 2,7% tych partii, w wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdzie jest niższa frekwencja i zdyscyplinowany elektorat eurosceptyczny znaczy więcej, wspólnej liście eurosceptycznej może dać upragnione 5% i „wejście do polityki”. Proszę liderów w.w. formacji abyście wzięli do ręki lejek i dolali sobie nieco oliwy do kory mózgowej. Na całym kontynencie trwa rewolucja antyunijna, a przy tej polityce rozbicia i partyjniactwa, zideologizowanego podejścia, reprezentantem polskiego „eurosceptycyzmu” stanie się PiS.

Adam Wielomski
za: FB

Click to rate this post!
[Total: 26 Average: 3.9]
Facebook

2 thoughts on “Wielomski: Refleksje powyborcze. Notatki z FB (w kolejności zapisywania)”

  1. PiS chciał pogrążyć PSL, jak niegdyś LPR i Samoobronę, ale to się nie udało. Jeżeli prawdą jest, że Jarosław Kaczyński ma raka trzustki, to wygrana PiS stoi pod znakiem zapytania.

    1. (…)Jeżeli prawdą jest, że Jarosław Kaczyński ma raka trzustki, to wygrana PiS stoi pod znakiem zapytania.(…)
      Dopóki nieznokautują reszty dopóty PISowcy będą jak armia Paulusa pod Stalingradem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *