Ziętek-Wielomska & Wielomski: III Rzesza. Anatomia zbrodniczego systemu. Odc. 2: „Idee roku 1914”

III Rzesza, i leżąca u jej podstaw ideologia narodowego socjalizmu wywodziła się z rozwijanych w czasie I WŚ tzw. idei 1914 roku.  I Wojna Światowa Niemczech została dość powszechnie ogłoszona wojną anglosaskiego liberalizmu z nową zasadą cywilizacyjną, zasadą organizacji. Wynikało to w dużej mierze z przestawienia się niemieckiej gospodarki na gospodarkę wojenną, która dość szybko została ochrzczona mianem socjalizmu wojennego (Kriegssozialismus). Ideę te wyznawali zarówno konserwatyści , jak i socjaldemokraci. Ostatecznie powstało nawet pojęcie niemieckiego socjalizmu (Deutscher Sozialismus). Idea niemieckiego socjalizmu miała swój mesjanistyczny aspekt. Niemcy postrzegali siebie jako naród, który miał uwolnić inne narody spod panowanie angielskiego liberalizmu. Niemcy, jako państwo najlepiej zorganizowane, z najlepiej kontrolowaną gospodarką wojenną, miały być tutaj fortpocztą postępu.
Co ciekawe, także niemieccy liberałowie w gruncie rzeczy byli socjalistami, jak np. Friedrich Naumann, który m.in. w swojej pracy „Mitteleuropa” stwierdział, że okres naśladowanie angielskiego systemu gospodarczego już się skończył. Niemcy natomiast ze swoim duchem organizacji mają wykorzystać wojnę do tego, by wprowadzić nowy typ państwa i gospodarki.
Johann Plenge nie zawahał się się porównać stworzenia socjalizmu wojennego do rewolucji z 1789 r. Rok 1914 miał być nową cezurą w historii świata, i tym razem to Niemcy mieli pchnąć ludzkość na nowe tory.
W kręgach prawicowych do znanych głosicieli idei niemieckiego socjalizmu należeli Oswald Spengler, autor słynnej książki „Pruskość i socjalizm”( „Preußentum und Sozialismus”) oraz Moeller van den Brucks, autor książki „Trzecia rzesza”, w której padają między innymi słowa „Każdy naród ma swój własny socjalizm”.
Jednym słowem, wojenna i okołowojenna niemiecka literatura antyliberalna cechowała się bardzo silnym patosem i przekonaniem i historycznej nieuchronności zniszczenia anglosaskiego liberalizmu przez socjalizm. Niemiecki geniusz organizacyjny miał tutaj odegrać dziejową rolę.

Razem zmieńmy Polskę! Proszę wesprzyj nasze studio filmowe

Instytut Badawczy Pro Vita Bona
Rozumieć, by dobrze żyć

Home

BGŻ BNP PARIBAS, Warszawa
Nr konta: 79 1600 1462 1841 4950 0000 0001

Dane do przelewów zagranicznych:

PL79160014621841495000000001
SWIFT: PPABPLPK

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]
Facebook

2 thoughts on “Ziętek-Wielomska & Wielomski: III Rzesza. Anatomia zbrodniczego systemu. Odc. 2: „Idee roku 1914””

  1. Zdaję się, że w roku 1914 powstał twór nazywany Republika Weimerska, na trupie, której powstała III Rzesza… w 1933.

  2. Czy istnieje jakaś analogia pomiędzy niegdysiejszą rywalizacją Anglii z Prusami a obecną – USA z Chinami? W obu przypadkach mamy z jednej strony anglosaskie imperium typu morskiego broniące swojej dotychczasowej pozycji. Po drugiej stronie znajdują się wschodzące potęgi lądowe, nieco opóźnione w rozwoju, które podważają anglosaski liberalizm. Czy obecna Rosja/Indie mogą być uznane za odpowiedniki tamtejszej Francji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *