Eckardt: Duda pisze do Bidena

Chcąc nie chcąc Andrzej Duda uznał w końcu zwycięstwo Joe Bidena i pogratulował mu zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Zrobił to w depeszy gratulacyjnej, skierowanej do prezydenta-elekta dopiero 15 grudnia, pisząc:

„Po zakończonym głosowaniu Kolegium Elektorów, chciałbym pogratulować Panu pomyślnego wyniku wyborczego i życzyć bardzo udanej kadencji jako 46. Prezydentowi Stanów Zjednoczonych”.

Po tym jakże suchym i beznamiętnym wstępie, Andrzej Duda nawiązał do idei tzw. Trójmorza, przypominając prezydentowi-elektowi, że dzięki wsparciu i zaangażowaniu, Stany Zjednoczone stały się nie tylko „Partnerem Strategicznym Inicjatywy, ale także zdecydowały się zainwestować w Fundusz Trójmorza znaczące środki finansowe, skierowane na realizację regionalnych projektów energetycznych”.

Dodał, że Polska stając się głównym odbiorcą amerykańskiego LNG „nie tylko zapewniła sobie dywersyfikację źródeł i bezpieczeństwo energetyczne, ale także stała się hubem energetycznym dla całego regionu” i że w związku z tym liczy na dalszą „obopólnie owocną współpracę”, kontynuowaną już pod przywództwem nowego prezydenta.

W depeszy znalazły się również słowa o wspólnym stawianiu czoła „wyzwaniom zagrażającym równowadze bezpieczeństwa światowego mającym swoje źródło w imperialnych resentymentach, nadużyciach władzy i łamaniu praw człowieka” oraz zapewnianie, że „Polska będzie nadal zdecydowanie wspierać przemiany demokratyczne za wschodnią granicą”. Padło również przekonanie, że tak jak dotychczas, USA będą z Polską w tym zakresie współpracować.

Depesza Andrzeja Dudy jest wymowna. Odzierając ją z dyplomatycznego anturażu, jest tak naprawdę dość rozpaczliwą próbą obrony stanu posiadania przez człowieka, który wszystkie swoje aktywa polityczne zainwestował w kontrowersyjnego prezydenta, po którym za chwilę nastąpi wielkie sprzątanie i wietrzenie, oznaczające de facto reset na wszelkich możliwych kierunkach, także na odcinku polskim.

Andrzej Duda niechybnie zdał sobie sprawę, że stracił właśnie możnego protektora, dzięki któremu budował swoją pozycję międzynarodową. Wywoływało to co prawda dwuznaczne uśmieszki w kręgach dyplomatycznych, ale dopóki protektor był tym kim był, czyli prezydentem Stanów Zjednoczonych, nikt problemu z tego nie robił. Teraz polski prezydent problem jednak ma, bo najzwyczajniej w świecie został sam.

W depeszy do Joe Bidena Andrzej Duda przezornie, ale też bardzo precyzyjnie nakreślił obszar swojej współpracy na linii Polska-USA. To „Trójmorze”, energetyka, sprawy obronne oraz „szerzenie demokracji” za wschodnią granicą. W tym ostatnim przypadku polski prezydent napisał wprost, by nie rzec nadgorliwie, że polskie zaangażowanie na tym kierunku dokonuje się we współpracy z USA.

Wyszczególniając katalog wspólnych spraw Andrzej Duda stara się wymusić na Joe Bidenie kontynuację polsko-amerykańskich przedsięwzięć, których jest twarzą. Nie bez przyczyny uwypukla tutaj biznesowy i finansowy aspekt zaangażowania Stanów Zjednoczonych, które nie są przecież skore do marnotrawienia zainwestowanych środków, tym bardziej takich, które dotyczą newralgicznego dla nich obszaru paliwowego i militarnego.

Polski prezydent może liczyć tutaj na pozytywną odpowiedź praktycznych Amerykanów, którym nieczęsto zdarza się tak udany i mało wymagający klient, jak my. Joe Biden i jego administracja do cna wykorzystają tę okoliczność, nadając co najwyżej dalszym stosunkom dwustronnym bardziej asertywny, mniej operetkowy wymiar, nie oznaczający oczywiście braku ingerencji w polskie sprawy. Tutaj w Polsce nic się zmieni, poza panią ambasador Mosbacher.

Relacje polsko-amerykańskie wejdą teraz w okres „detrumpizacji”, oznaczający ochłodzenie na linii Biden-Duda. Szereg błędów dyplomatycznych, jakie popełnił polski prezydent i jego zaplecze, będzie miało swoje konsekwencje. Chłodem będzie wiało zwłaszcza na odcinku ideologicznym, gdyż ekipa 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych, jak na amerykańskich demokratów przystało, to najczystszej wody lewica, pałająca ponadto żądzą rewanżu na wszystkim, co konserwatywne i kojarzone z Trumpem.

Polska opozycja uzyska zatem, obok unijnego establishmentu, drugiego ważnego sojusznika w upominaniu – a kto wie, czy nie wymuszaniu – na Prawie i Sprawiedliwości standardów związanych z praworządnością i prawami człowieka, jakkolwiek je rozumieć. Nacisk Waszyngtonu i Brukseli może za chwilę okazać się tak duży, że PiS nie będzie w stanie mu się oprzeć, co spowodować może w konsekwencji jego erozję i rozpad.

To dla Polski zły scenariusz. Nie dlatego, że PiS mogłoby upaść. Ale dlatego, że upadający PiS, chcący takiemu scenariuszowi zapobiec, mogłoby chcieć poczynić znaczenie większe koncesje na rzecz USA, niż miało to miejsce dotychczas. Wbrew pozorom wokół Bidena jest więcej doradców skorych np. do ostrej konfrontacji z Rosją, niż było ich wokół Trumpa. To w Polsce podatny grunt. Nie zdziwiłbym się, gdyby w Warszawie właśnie taki scenariusz był teraz wałkowany. Nic bowiem tak nie łączy i nie likwiduje uprzedzeń, jak wspólny wróg.

Maciej Eckardt

za: https://myslpolska.info

Click to rate this post!
[Total: 11 Average: 4.8]
Facebook

2 thoughts on “Eckardt: Duda pisze do Bidena”

 1. podstawowa konstatacja:
  po 'obaleniu komuny-odzyskaniu niepodległości’ > z niewielką pomocą Wielkiego Brata czyli USA-NATO-EU-WB-IMF post1989 staliśmy się wasalem USA-NATO-EU-WB-IMF
  i
  Duda jest 'patentem’ Kaczyńskiego Jar takim samym jak premier Szydło czy premier Morawiecki jr.
  'Wyczyny’ Dudy są znane od czasu jego wyboru
  natomiast pozostają wyczyny Kaczyńskich,
  Kwaśniewskich, Komorowskich, Balcerowiczem, Belką, Buzków, Fotygów, Maciarewiczów, Wałęsów, Sikorskich, Olszewskich, Tusków, Olechowskich, Waszczykowskich, czy takich prof. Żurawski vel Grajewski (powstrzymywanie Rosji musi kosztować) etc
  i każdy z nich robił to co jest wymagane przez realnego suwerena czyli
  US-IZRAEL-NATO-EU-WB-IMF
  i neoliberalizmu-globalizmu-washington consens, etc.
  i rządy 'zjednoczonej prawicy’ realizowały cały czas agendę US-IZRAEL-NATO-EU-WB-IMF
  dokładnie tak samo jak 'totalna opozycja’ czy 'lewica’. Nowak 'ten od zegarka’ określił 'zjednoczoną prawicę’ jako CEPy
  a ja uzupełniam>opozycja to kanalię
  Dobrym podsumowaniem 'roboty’ Kaczyńskiego (dudy) jest opinia Bidena przyrównująca Polskę do …….Białorusi Łukaszenki i co miał napisać ten cep z kanclarii Dudy (a duda to podpisywać)??
  To, że jesteśmy państwem upadłym-w każdym aspekcie cywilizacyjnym>to to samo odnosi się do bloku 'wolnych narodów’>wliczając w to EU
  podczas gdy Rosja+Chiny+Iran+Wenezuela+Kuba stawiają
  'opór’.
  W 2016 roku, po wygraniu wyborów przez Trumpa Kissinger powiedział Samantha Powers >
  TRZEBA TEN ŚWIAT NA NOWO POUKŁADAĆ
  a Kissi-zbrodniarz wojenny- z reguły jak coś mówi to wie co mówi
  bo poprzednia układanka z lat 1944-1949 się nie udała w każdym aspekcie i analogia do republiki weimarskiej jest w pełni uprawniona
  i
  trwa właśnie UKŁADANIE świata na nowo
  >nazywa się to GREAT RESET i cała corona-pandemia 'ogłoszona’ przez grupę G20
  https://g20.org/en/media/Documents/G20_Extraordinary%20G20%20Leaders%E2%80%99%20Summit_Statement_EN%20(3).pdf
  26.03.2020 a zaraz potem Kissi 03.04.2020 ogłosił:
  “The Coronavirus Pandemic Will Forever Alter the World Order”, Wall Street Journal) Henry A. Kissinger
  .https://www.wsj.com/articles/the-coronavirus-pandemic-will-forever-alter-the-world-order-11585953005?mod=opinion_lead_pos5

  a Trump zakwestionował właśnie ten porządek
  mówiąc MAGA-make america great again
  i nie kto inny jak Tusk to potwierdził mówiąc:
  It “put(s) into question the last 70 years of American foreign policy.” (70 late temu>1949-50) wg informacji Stephena Lendmana z czerwca 2020:
  .
  The Plot to Make Trump a One-Term President?
  (spisek aby sprawić, że Trump będzie prezydentem jednej kadencji)
  .https://stephenlendman.org/2020/06/the-plot-to-make-trump-a-one-term-president/
  he aided and abetted the greatest wealth transfer in US history….
  i ten sam Tusk (jako prezio EU)w swoim tłicie mówi:
  DESPITE SEASONAL TURBULENCES
  OUR TRANSTATLANTIC FRIENDSHIP (!!!!) MUST LAST
  .https://stanstasblog.wordpress.com/2019/12/09/the-violent-war-against-trump-is-real-but-trump-is-winning/
  i proszę sobie ToTo oglądnąć.
  Duda dla mnie jest śmiesznym facetem, który nie dorósł do żadnej roboty, nawet tej u Lecha 'prezydenta tysiąclecia’ Kaczyńskiego
  tak jak dla całej masy Amerykanów>George 'dubya’ Bush (43) to po prostu IDIOTA
  a na jaką sobie ksywę 'zarobi’ Biden jako Prezydent USA??
  DIVIDED WE STAY: komuchy, faszyści, populiści, marksiści, qwertylgbt, transgender, 'strajk kobiet’ z hasłami 'jebać pis’, 'wypierdalać’, 'wydupcać’ sankcjonowanymi przez PROFESOR prawa 'płatek’ czy 'Śliniak’ Boni czy 'ruskie onuce’ Michalkiewicza czy Sikorski 'partia Putina’ a zapomniał o 'robieniu loda’
  i to mamy w USA, Europie i oczywiście u nas
  ale nie w Rosji, Chinach, Wenezueli, Iranie, Kubie<osie zła!!

 2. jedno uzupełnienie ale do felietonu p. Eckarda>
  na świecie rządzi neoliberalizm-globalizm a w USA>MICIMATT>>>
  Military-Industrial-Congressional-Intelligence-Media-Academia-Think-Tanks complex
  i mówienie o że Biden to 'lewica’
  >to nietrafione określenie bo wychodziłoby, że wiluś Clinton+Żonusia, Obama, Kissinger, Albright to „lewica”>>gimme a break
  Jak Pan pisze, o US Democrats jako 'lewica’
  to tutaj jest kawałek o takim 'lewicowcu’, nazywa się Robert Reich i postuluje 'wyrżnąć’ trumpizm – wzorem McCarthy’ego onegdaj
  Tailgunner Joe Rides Again
  .https://www.unz.com/article/tailgunner-joe-rides-again/
  a tam jest cała historia Ameryki od czasów Clintona wilusia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *