Lewicki: Na co czekał Putin?

Szeroko komentowano opóźnienie kluczowego wystąpienia Putina. Wszyscy, niektórzy w emocjach, czekali co będzie miał do powiedzenia.
Ogłosił to co ogłosił i ten temat zostawię sobie na inną okazję, a tymczasem teraz postaram się odpowiedzieć, jaka mogła być przyczyna tego opóźnienia. Czy może on na coś czekał? Co to takiego mogło być?

Samo to, że Putin ma zamiar zarządzić częściową mobilizację nie było dla mnie żadnym zaskoczeniem. Tak się składa, że obserwuję kilka istotnych kont w mediach społecznościowych, które dostarczają mi sporo wiedzy. Jednym z nich jest konto FB prowadzone przez mieszkańca Ukrainy, Aleksandra Ochrimienko, który głownie komentuje kwestie ekonomiczne związane z Ukrainą i obecnym konfliktem, ale nie tylko.
I tam, już w dniu 15 września, zamieścił on wpis, którego przetłumaczone fragmenty zacytuję: „14 września 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin odbył wideokonferencję z przedstawicielami dowództwa jednostek wojskowych i bezpieczeństwa z udziałem sekretarza Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa. Podczas spotkania Putin ogłosił, że podjął decyzję o ogłoszeniu częściowej mobilizacji i zażądał, aby kierownictwo jednostek bezpieczeństwa i wojskowych zapewniło jej przeprowadzenie. Putin powiedział, że w najbliższy poniedziałek, 19 września 2022 roku, oficjalnie ogłosi częściową mobilizację”.
Dalej, z tego wpisu można się było dowiedzieć, że podczas tej konferencji, przeciwko ogłoszeniu planowanej przez Putina częściowej mobilizacji wystąpił szef FSB, Aleksandr Bortnikow, który miał „kategorycznie sprzeciwić się zarówno decyzjom podjętym i zapowiedzianym przez prezydenta, jak i udziałowi jego służby w przygotowaniu i zapewnianiu tych środków”.
Przeciwko tym decyzjom miał wystąpić  także sekretarz Rady Bezpieczeństwa – Nikołaj Patruszew. Wobec takiego oporu najbliższych współpracowników, Putin, wyraźnie skonfundowany, nawet przestraszony, miał szybko zakończyć konferencję.
Jeszcze raz przypomnę, że o tym wszystkim, wspomniany ukraiński blogier, pisał już 15 września, na sześć dni przed oficjalnym ogłoszeniem  mobilizacji przez Putina. Oczywiście cały pozostały świat przez następne sześć dni zastygł w trwożliwym oczekiwaniu, nie będąc pewnym niczego.

Tego rodzaju brak zgody ścisłego kremlowskiego kierownictwa, co do zastosowanych środków, mógł być pierwszą przyczyną opóźnienia ogłoszenia tego przez Putina o jeden dzień, a faktycznie, być może nawet o dwa dni, gdyż według tego co napisał Ochrimienko, miało to pierwotnie nastąpić 19 września.
W międzyczasie, miało  miejsce jeszcze jedno wydarzenie, które mogło wpłynąć na zachowanie Putina. Tym razem może chodzić o postępowanie Brukseli.
Podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy, który miał miejsce w dniach 15-16 września, Putin wypowiedział dziwną uwagę na temat relacji z UE, która wskazywała, że Unia złagodziła pewne sankcje przeciw Rosji, a jednocześnie toczą się negocjacje w sprawie dalszego ich złagodzenia. Chodziło konkretnie o handel nawozami sztucznymi. Putin stwierdził m.in.: „ Oczywiście cieszymy się z samej decyzji o zniesieniu sankcji, ale okazuje się, że te sankcje, zgodnie z wyjaśnieniem Komisji Europejskiej z 10 września, zostały zniesione tylko dla krajów członkowskich UE. Mogą kupować nasze nawozy! Ale co z rozwojem najbiedniejszych krajów świata”.
Jak można przypuszczać, nie chodziło mu o owe „najbiedniejsze kraje świata”, a bardziej o nieskrepowany handel ze wszystkimi innymi krajami, który odbywa się jednak przy pomocy firm oraz infrastruktury technicznej i finansowej krajów UE.

Jakieś negocjacje, w tej sprawie, musiały się jednak odbyć i jak przypuszczam to właśnie było przyczyną tego opóźnienia w ogłoszeniu mobilizacji i innych zaostrzających posunięć. Gdyby Putin dokonał tego, jak planował, w dniu 19 września, wówczas powstałaby niekorzystna atmosfera dla finalizacji całej sprawy.
Czy Putin się doczekał? Wygląda, że tak, choć trudno byłoby znaleźć ślady tego w serwisach głównych mediów.
Jednak, przy odrobinie dociekliwości, takie ślady jednak można zauważyć. Jak podał na Twitterze, w dniu 21 września rano, Javier Bias, główny komentator agencji Bloomberg w obszarze energii:  „Komisja Europejska złagodziła swoje  sankcje dotyczące rosyjskiego węgla, pozwalając unijnym firmom sprzedawać, transportować i finansować rosyjskie ładunki do krajów trzecich”.
W przytoczonych dokumentach unijnych znalazły się zmiany łagodzące sankcje nie tylko wobec rosyjskiego węgla, ale także innych towarów, w tym nawozów sztucznych i niektórych węglowodorów. Data wprowadzenia zmian w odnośnym dokumencie została określona na 19 września. Publikacji dokonano pewnie później, być może dopiero 21 września rano, wtedy, gdy upublicznił to wspomniany Javier Bias.

Putin doczekał się od Unii tego, na czym mu zależało, i teraz mógł, już względnie spokojnie, ogłosić mobilizację i zagrozić w rewanżu, swoim szanownym zachodnim partnerom, użyciem broni jądrowej.
Tak wygląda polityka Unii Europejskiej wobec Rosji. To rodzaj tragikomedii, w której nie można jednak chyba być  pewnym co do zakończenia.
Po raz kolejny okazało się też,  że ustępstwa wobec Rosji nie skutkują wzajemnymi ustępstwami Rosji, lecz, wprost przeciwnie, zaostrzeniem kursu Moskwy, która wszelkie ustępstwa ocenia jako słabość. Ile razy Unia będzie następować na te same grabie? Każdy kolejny przypadek daje coraz gorsze skutki.

Stanisław Lewicki

Click to rate this post!
[Total: 62 Average: 2.2]
Facebook

14 thoughts on “Lewicki: Na co czekał Putin?”

 1. Ani razu nie znalazłem w tekście takich wyrazów jak np. kontrofensywa ukraińska. Bez znaczenia dla decyzji Putina?

  Unia ma wspolne interesy z Rosją. Ukraina to tylko palenie pieniędzy pro forma . Więc gdzie te grabie ?

 2. panie Lewicki>przestań się pan ośmieszać jak zjednoczone prawiczki aka patrioci
  pod wodzą jaro dementia kaczor+moraver
  cytując to co mówi rządząca w USA banda: 'inflacja putina’, 'putin hitler’
  i wg pana jakiś dupek UkroNazi wie 'z pierwszej ręki’ co się dzieje na Kremlu i ja w ramach rewanżu – bezpośrednio z USA przez konserwatystę Andrew Anglina – co Putin powiedział:
  Putin Says the West Is Trying to Break Up Russia Like the USSR
  czyli
  'Putin mówi, że Zachód próbuje rozbić Rosję jak ZSRR’
  .https://www.unz.com/aanglin/putin-says-the-west-is-trying-to-break-up-russia-like-the-ussr/
  i dla tego samego amerykańskiego konserwatysty:
  Russia Activating Reserve Against Vicious Jews
  czyli
  Rosja uruchamia rezerwy przeciwko złośliwym Żydom – no taki rasista-antysemita
  .https://www.unz.com/aanglin/putin-speech-russia-activating-reserve-against-vicious-jews/
  i nie da się ukryć>Anglin z lubością cytuje RussiaToday!!!!
  i tenże Anglin:
  Poland Declares They Want a War with Russia
  czyli
  „Polska deklaruje, że chce wojny z Rosją”
  .https://www.unz.com/aanglin/poland-declares-they-want-a-war-with-russia/
  i znowu cytuje RT, które powołuje się na ukropolińskiego wiceministra obrony Ociepy.
  czyli chcieliśmy wojnę z rosją-to będziemy ją mieć a pan będziesz mroził se tyłek i walczył se z inflacją (16%-y>to>y) w sojuszu z brytolami
  i jeszcze jedno: uczeni z amerykańskiego Stanford University and internet research firm, Graphika dokonali 'odkrycia’:
  Covert Pro-Western Info Op czyli 'Tajne prozachodnie operacje informacyjne’
  .https://consortiumnews.com/2022/09/23/exposed-covert-pro-western-info-op/
  a tam się pisze:
  'Utajniona operacja mająca na celu wpłynięcie na publiczność online wykorzystywała „zwodnicze taktyki w celu promowania prozachodnich narracji”, jednocześnie „sprzeciwiając się krajom, w tym Rosji, Chinom i Iranowi.””
  .
  i to jest to w czym pan Lewicki bierze udział na zlecenie cepów aka patrioci
  ale
  co im za chiny ludowe nie pomoże>są do 'odstrzelenia’ w ramach 'demokracji’ na zlecenie USA-NATO-EU.
  Czujesz pan tą swoją śmieszność graniczącą z zdradą polskiego interesu narodowego.

 3. Założenie błędne, że jedna strona podchodzi szlachetnie (tu – rzekome ustępstwa UE) a druga podchodzi złoczyńczo (tu – rzekomy cynizm Putina). Obie strony są nieszlachetne i złowrogie, a może nawet w zmowie. Co by nie było – aktywność Putina od około 10 miesięcy jest na rękę ideologicznym celom dużej grupie organizacji międzynarodowych.

 4. Putin is dead. Now.
  Ten komunistyczny paranoik, radziecki bandyta z ulicy /sierota/, neoHitler i aparatczyk z kgb, bękart ZSRR, Stalina, nkwd i kgb, Marxa, Engelsa, Lenina zrobił już tyle złego, głupiego, że najlepsze, co teraz może to zejść jak najszybciej z tego naszego najpiękniejszego ze światów, oczywiście wcześniej zapłaciwszy razem ze swoimi wiernymi pomagierami z: kremla, sputnika, niemieckiej UE Niemiec /A. Market z DDR/Stasi; von der Liar, Szreder/, lewicy /demokraci, komuniści, socyaliści, „pożyteczni idioci„, także z Polski/ za to, co nabroił, zniszczył, ukradł i zdemolował. Głupi naród – głupia władza.
  Vide: Gogol, Dostojewski, Czechow, Turgieniew, Tołstoj, Bunin, Babel, Bułhakow etc.
  Putin! Piekło czeka na ciebie!
  I nie tylko na ciebie.
  Bez przebaczenia.

  1. Henry Kissinger powiedział swego czasu, że bycie wrogiem USA jest niebezpieczne.
   Bycie przyjacielem, śmiertelnie groźne….

   Nawiasem mówiąc, obrażanie jakiegokolwiek przywódcy obcego państwa świadczy o czym?
   Poziomie osobnika?
   Jego IQ?
   Anglosaskie media i politycy wprowadzili jakąś „Nową świecką tradycję”?
   Rozumiem że chamy i prostaki na poziomie „Joe Sixpack” prowadzą obecnie wszelką zachodnią dyplomację, ale nie należy ich nasladować.

   To nie jest dobry wzorzec.

 5. UE chce zabezpieczyć SOBIE żywność i nawozy.
  Stąd niechętne ustepstwa.
  Amerykanie z tych sankcji wycofali się jeszcze w lutym.

  na 123 statki z ukraińskimi zbożami, do krajów afrykańskich dopłynęły dwa.
  Reszta zadokowała w portach Europy.

  Podstawowym problemem jest nie blokada transportu, tylko płatności i ubezpieczeń ładunku.
  Bardziej papiescy niż papież eurokraci, są w tych kwestiach mało koncyliacyjni.
  Efekt będziemy widzieli na wiosnę i w najbliższych latach.
  Szczególnie po wysadzeniu rurociągów.

  Dezindustralizacja Europy jest doskonałym planem.
  Zniszczenie Niemiec, jeszcze lepszym.
  Autor przewidział taki ciąg zdarzeń jeszcze w lutym.
  https://www.unz.com/mhudson/america-defeats-germany-for-the-third-time-in-a-century/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *