Szlęzak: Polska to taka europejska Wenezuela

W poprzednim tekście porównywałem sytuację w Wenezueli i w Polsce. Sądzę, że da się porównać te dwa państwa, jako państwa bez perspektyw na rozwój, a nawet przetrwanie. I Wenezuela, i Polska są rządzone w sposób, który polega na zużywaniu zasobów gospodarczych i społecznych, pozwalający jakiś czas trwać obecnej władzy, ale nie tworzących warunków do rozwoju, a tym samym przetrwania w możliwie odległej przyszłości, jako silnego i choć w miarę samodzielnego państwa, gwarantującego swoim obywatelom warunki do godziwego życia.

W Wenezueli zamiast strukturalnych reform, zmniejszających obszary biedy i tworzących szanse na wszechstronny rozwój gospodarczy, skupiono się na socjalnym rozdawnictwie, którego podstawą stało się przejadanie dochodów z eksploatacji ogromnych złóż ropy naftowej. W Polsce również zamiast reform strukturalnych, przeciwdziałających starzeniu się społeczeństwa i powstrzymujących emigrację zarobkową młodych osób, poprzestano na socjalnym rozdawnictwie, którego jedynym widocznym efektem jest trwanie przy władzy PiS-u. Zostawiając w tym momencie Wenezuelę z jej problemami, trzeba zauważyć, że w Polsce od ponad dwudziestu lat partyjna polityka różnych ugrupowań powoduje, że Polska staje się tylko pojęciem geograficznym. Jeżeli posłuchać polityków zwłaszcza PiS i PO i przeanalizować ich działania, to można dojść do wniosku, że największym ich problemem są sami Polacy. Dla obu tych największych partii Polska, jako państwo narodowe, czyli takie, które przede wszystkim dba o tworzenie jak najlepszych warunków do życia Polakom, jest problemem z którym sobie kompletnie nie radzą. Stąd mniej lub bardziej świadoma polityka zarówno PiS i PO do zmiany struktury narodowej państwa. Stąd z powodu braku strukturalnych reform politycznych i społecznych miliony młodych emigruje z Polski, a na ich miejsce postępuje imigracja taniej siły roboczej, która z czasem na trwale zmieni strukturę nie tylko narodową, ale i społeczną. Imigracja z biedniejszych krajów jest w perspektywie czasowej jednego pokolenia bezpieczna dla każdej władzy. Przez ten czas nie zgłasza ona swoich aspiracji politycznych, bo zwyczajnie nie bierze w masowej skali udziału w życiu politycznym, a i przez kilka lat nie ma nawet do tego prawa. Poza tym – co również bardzo istotne z punktu widzenia doraźnego sprawowania władzy – zadowala się relatywnie niższym poziomem życia niż oczekiwania i aspiracje Polaków.

Na skutek tej w gruncie rzeczy skrajnie nieudolnej polityki Polska staje się coraz mniej polska. Dla Polaków istnienie państwa polskiego ma przecież sens o tyle, o ile to państwo gwarantuje im warunki do godnego życia lepsze niż gdzie indziej i respektuje ich prawa przede wszystkim jako Polaków. Obecna forma polskiej państwowości – nie da się już mówić o niepodległym państwie polskim – spełnia te warunki w coraz mniejszym stopniu. Dla władzy PiS-u, ale i dla PO Polacy nie są potrzebni, a nawet ze swoimi aspiracjami są problemem nie do rozwiązania. Dla nich głównym celem jest zdobycie i utrzymanie władzy, a to w obecnych, a jeszcze bardziej w powstających warunkach bardziej gwarantują Ukraińcy, Filipińczycy czy szerzej muzułmanie. W ten sposób nazwa Polska staje się coraz bardziej wypłukana z wszystkich treści, które przez ostatnie sto lat nadawały sens temu, czym Polska była.

A Państwo macie świadomość Polski jako wydmuszki?

Andrzej Szlęzak

za: FB

[Głosów:15    Średnia:4.7/5]
Facebook

1 thought on “Szlęzak: Polska to taka europejska Wenezuela”

 1. O stanie Polski świadczy kilka liczb:
  – Stopa zatrudnienia około 55% czyli najniższa wśród tzw. rozwiniętych państw
  – 2.5 miliona Polaków wyemigrowało a kolejny milion żyje z pensji uzyskiwanych za granicą jako czasowi emigranci.
  – Polska podobno osiąga sukces gospodarczy, ale płace pozostają na zatrważająco niskim poziomie
  – Kryzysu demograficznego nie udało się zażegnać od 25 lat
  Odrębnym problem to sterowanie państwem przez zagraniczne ośrodki władzy niezależnie od tego kto wygra wybory

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *