Wielomski: Wojna na Ukrainie. Plany A i B

Moja opinia jest taka, że jakkolwiek trwa rosyjska ofensywa w Donbasie, to już dziś można orzec, że Ukraina obroniła swoją formalną niepodległość. Wojna nie toczy się już dziś o narzucenie jej jakiegoś zależnego od Rosji rządu, co pewnie by się stało po zdobyciu Kijowa. Przeistoczyła się w wojnę graniczną. Rosja chce przyłączyć tzw. Noworosję, czyli ziemie w znacznej mierze zamieszkałe przez Rosjan i zrusyfikowanych Ukraińców (głównie mieszkańcy miast), podczas gdy na wsi mieszkają Ukraińcy. To wojna o Chersoń, Donieck, może o Charków, lecz nie o o niepodległy status Ukrainy, który nie jest już zagrożony. Chodzi o niższą stawkę, jaką jest wytyczenie linii granicznej na spornych terenach. No i o neutralny status Ukrainy, bo tego Rosja nie odpuści, bojąc się amerykańskich wojsk na jej terytorium.
Inna sprawa, że Rosja poszła na tę wojnę nieprzygotowana, wysyłając na pierwszą linię ok. 170-190 tys. żołnierzy, gdy Ukraina ma ok. 250 tys (oczywiście, Rosjanie mają przewagę pancerną i prawie monopol w powietrzu). W Moskwie założono, że po upadku Kijowa Ukraina się podda. Moim zdaniem założenie to było bezpodstawne, bo dlaczego miałaby się poddać z powodu upadku stolicy?
W dodatku ze 170-190 tys. żołnierzy nie sposób zająć całej Ukrainy. Przypominam, że na podbój Iraku – mającego mniej ludności co Ukraina – Amerykanie zabrali bodaj 550 tys. żołnierzy. Dlatego plan rosyjski mógł się udać tylko przy braku większego oporu. Stąd plan B, od którego – moim zdaniem – Rosja powinna tę wojnę zacząć od początku, czyli wojna graniczna. Co więcej, gdyby walki objęły tylko Donieck z przyległościami, to zapewne Zachód ograniczyłby się do protestów i pozorowanych sankcji. Atak na Kijów był błędem politycznym i militarnym, a operacja była nierealistyczna od samego początku. Rosjan zgubiła pewność siebie i niedocenienie przeciwnika. Zapewne mieli przed oczami zdemoralizowaną armię ukraińską z 2014 roku.
Adam Wielomski
Click to rate this post!
[Total: 39 Average: 3.8]
Facebook

7 thoughts on “Wielomski: Wojna na Ukrainie. Plany A i B”

 1. To jest walka Ukraińców o państwo narodowe z antynarodowym, imperialnym projektem Rosji. Dugin i jego rosyjski fanclub nie uznają narodów i państw narodowych (w tym państwa polskiego, które wg. nich jest sztucznym anglosaskim tworem). A co sądzą na ten temat polscy duginiści spod znaku gwiazdy chaosu?

  1. Antynarodowy, imperialny projekt Rosji, po drugiej stronie antynarodowy, imperialny projekt Unii Europejskiej, a nad wszystkim antynarodowy, imperialny projekt nawiedzonych wizjonerów Wielkiego Resetu… Tak czy inaczej, nie ma już chyba wyjścia z labiryntu rozwiązań złych i gorszych, więc szkoda się ekscytować.

 2. Myślę, że Pan się myli. „Widzisz przedstawienie, a nie widzisz rzeczy” –jak mówił Wielki Szu. Czas pokaże.

 3. sorki ale skąd autor czerpie informacje 'w przedmiocie sprawy’?? bo opinie są prawdziwie 'naukowe’>ja rozumiem, że wydarzenie 'dnia dzisiejszego’ sprawiają, że traci się grunt 'pod nogami’>czyli rozum. Nawet Michalkiewicz 'wymięka’ i oddaje się pod opiekę 'czytelników’: Gdybym został wynajęty>.https://marucha.wordpress.com/2022/04/22/gdybym-zostal-wynajety/
  i jednak bym zaufał 'zimnemu ruskiemu czekiście’ >czyli Putinowi.
  Pan se piszesz „plan B czy C’ na Ukrainie – a syćko to na poziomie 'jak sobie dyzio świat wyobraża’ –
  a ja zacytuję 'diagnozę’ autorstwa Marka dla wolnego-demokratycznego-rules of law świata (czyli dla Polin tyż) autorstwa Marka Carneya (był u Papieża Bergoglio razem z Rotszyldowa 'ws’ inclusive capitalism’>trustee WEF czyli Szwabusa pisze w swojej książce” Value(s): Building a Better World for All”:
  'Zachodnie społeczeństwo jest moralnie zepsute , ,,,,,,,,że zostało skorumpowane przez kapitalizm, który doprowadził do „zagrożenia klimatycznego”, które zagraża życiu na ziemi. To wymaga ścisłej kontroli wolności osobistej, przemysłu i finansowania korporacji.’ !!!!
  Armia ukraińska 'zdemoralizowana’ w 2014 (znaczy się teraz już nie jest z UKRO-NAZI pod przewodnictwem komika)>to masz pan opcję US-NATO: 4 star admiral Rachel Levine (ex Mr Levine): CANCEL CULTURE (qwertylgbttransgender) vs 'ruski’ imperializm czy chiński 'komunizm’ i wszelki OPÓR wobec NEOLIBERALIZMU-GLOBALIZM=czyli UKRONAZI w wykonaniu komika żeleńskiego>papuga amerykańska jak nasze 'elyty’
  zasługuje na moje POPARCIE.
  A plan xcyza dla POLIN? Kisielewski za komuny profetycznie:
  to oczywiste że jesteśmy w ciemnej d…e ale najgorsze to to, że zaczynamy się w niej urządzać
  i na początek, spróbuj pan z całym instytutem badawczym zostać interesariuszem>pierwszy krok już wykonany pisząc tekst jak wyżej.
  .
  BTW. Jeżeli już Pan jesteś taki dobry w określaniu 'rosyjsko-języcznych’ Ukraińców>opinie z USA są dość 'monotonne’ w opisie konfliktu na Ukrainie> Żydzi walczą z Putinem i trzymają paluchy……za Putinem!!

 4. Rosyjska Federacja tudzież wielce czcigodny i przezacny pan prezydent Jego Ekscelencja Włodzimierz Włodzimierzowicz tak naprawdę nie istnieją. Są oni wyłącznie fikcją literacką, figurą retoryczną i częścią instalacji artystyczno-politycznej, która umożliwia zgłębienie sensu egzystencji, a innymi słowy wymysłem własnej chorej wyobraźni i halucynacją jurodiwych myślicieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *