Ziętek-Wielomska/Wielomski: Nacjonalizm to normalność

Audycja poświęcona tematyce relacji pomiędzy imperiami a państwami narodowymi, czyli obracało się wokół problemu: nacjonalizm. Spotkanie odbyło się 7 lutego 2019 r. w Zielonej Górze. Spotkanie zostało zorganizowane przez stowarzyszenie Lubuszanie dla Rzeczpospolitej.

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 4.7]
Facebook

3 thoughts on “Ziętek-Wielomska/Wielomski: Nacjonalizm to normalność”

  1. Jeśli nacjonalizm to normalność to imperia są nie możliwe… wcześniej czy póżniej jego twórcy staną się garstką we własnym kraju i to otoczona śmiertelnymi wrogami.

  2. Słuszne spostrzeżenia pani Wielomskiej. Więcej, nacjonalizm to epitet narzucony narodowym-demokratom przez konkurencję polityczną, który potem do nich przyległ na trwałe. Jednak tradycja ND to – avant tout et/und uber alles – tradycja demokratyczna (oświata ludu polskiego i ustrój demokratyczny- ND odrzucała monarchię jako przyszły ustrój Polski) oraz tradycja narodowa (polityczne i kulturowe upodmiotowienie ludu mówiącego po polsku). Ponadto polski nacjonalizm to była, tylko i aż, obrona narodu pozbawionego państwa przed nacjonalizmem rosyjskim i niemieckim wspartymi siłą ich imperialnych państw. Najważniejszym tekstem Dmowskiego o fundamentalnym znaczeniu, który o tym traktuje jest „Nasz patriotyzm” z 1892 r. Nie nacjonalizm (to epitet używany pejoratywnie przez socjalistów, pozytywistów i konserwatystów) tylko patriotyzm. Niech przeciwnicy polskiego „nacjonalizmu” lepiej poczytają o nacjonalizmie rosyjskim i niemieckim w tekście Dmowskiego „Nasz patriotyzm”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *