Wielomski: O sprzeczności między demokracją a liberalizmem

Demokracja zakłada suwerenność ludu/narodu, czyli z natury jest ideą kolektywną. Tymczasem liberalizm nie uznaje istnienia żadnych bytów kolektywnych, uznając jedynie jednostki. Czyż więc termin liberalna demokracja nie stanowi wewnętrznej sprzeczności logicznej?

[Głosów:7    Średnia:4.4/5]
Facebook

2 thoughts on “Wielomski: O sprzeczności między demokracją a liberalizmem”

  1. Może warto mówić nie tyle o kolektywizmie i indywidualizmie, co o holizmie i redukcjonizmie? Redukcjonizm powiada, że całość nie może być niczym więcej, jak “sumą” elementów składowych. System nie może posiadać własności wykraczających ponad to, co posiadają podsystemy go tworzące. Własności związków chemicznych wynikają z własności pojedynczych atomów je budujących, ale nic poza tym. Własności komórek nie mogą być żadnym novum w stosunku do własności cząsteczek je budujących. Własności organów to “zsumowane” własności komórek. Dochodzimy do tego, że własności psychiczne człowieka nie mogą wynikać z nikąd więcej, jak z własności elektronów i kwarków budujących jego ciało. Tyle mówi redukcjonizm. Holizm głosi natomiast, że skumulowana ilość jest w stanie wykształcić nowe jakości – takie tam, króliki z kapelusza.

    1. Nie. Nie warto. Mówi się albo o masach albo o jednostkach. Albo masy są wszystkim a jednostka niczym, albo jednostka jest wszystkim a masy niczym. Demokracja to ustrój, gdzie masy są wszystkim a jednostki niczym. Liberalizm to ideologia, gdzie liczy się dobro jednostki jako jednostki. Nie ma tu nic o relacji z “jakością”. To, co Pan próbuje zainstalować, to po prostu obrona przed słowem “kolektywizm”, który się kojarzy polskiemu kolektywowi z komunizmem. Trzeba po prostu przyjąć do świadomości, że wizje filozofów oświecenia o społeczeństwie jako zbiorze zatomizowanych jednostek, jest fałszywy, a nie rysować na piasku i czarować rzeczywistość. Obecnie akceptowalne jest poświęcanie dobra mas dla dobra jednostek (wyzysk i zmienianie krajów 3 świata w śmietniki dla dobra światowej oligarchii)/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *